Picas mīkla

Vistas filejas kabatiņas

Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

 04/11/2019

Picas mīklu pēc aukstās raudzēšanas receptes mūsu ģimenē lietojam jau gadiem. Mūsuprāt, tā izdodas ideāla. Labākais, ka to var pagatavot dienu vai divas ātrāk. Dienā, kad gribēsiet cept picas, atliek vien izņemt mīklu no ledusskapja un sagatavot pildījuma sastāvdaļas, kamēr tā sasils un uzrūgs. Picas parasti cepam viesību reizēs, gatavošanā iesaistās visi. Kāds griež, kāds rīvē, kāds rullē, kāds ziež mērci un kāds kaisa garšvielas. Visiem kopā gatavot jautrāk un garšīgāk.

Kopš esam atklājuši šo paņēmienu, pirms dažādiem svētkiem mēdzam arī pīrāgu un plātsmaižu mīklu iejaukt iepriekšējā dienā. Vienīgais, kas jāievēro – visām sastāvdaļām jābūt aukstām un rauga daudzumu jādala uz pusi vai vēl mazāk nekā siltajā raudzēšanas metodē. Mīklu pārkaisa ar miltiem vai ieziež ar eļļu, lai tā neapkalst, un liek maisiņos, kuros atstāj gana daudz brīvas vietas, vai bļodā ar vāku. Ņemiet vērā, ka mīkla rūgs un izpletīsies arī aukstumā, lai arī ne tik intensīvi kā siltā vietā.

Auksto raudzēšanas metodi atradām šeit.

Šādā veidā raudzētas mīklas struktūra ir ļoti patīkama. Mēs pievienojam vairāk eļļas, bet to var nedarīt, tad mīkla būs kraukšķīgāka. Esam arī cepuši picas no kviešu pilngraudu miltiem, kā arī no speltas kviešu miltiem. Visi veidi izdodas lieliski.

Un tā ir klāt diena, kad cepam picas. Tālāk jau ikviens var rīkoties pēc saviem ieskatiem un veidot savus garšu salikumus, kādi vien tīk. Parasti neiesaka likt kopā pārāk daudz dažādu sastāvdaļu. Pašās beigās, kad karstā un smaržīgā pica ar izkusušu sieru un kraukšķīgu garoziņu gozējas jūsu priekšā, akcentam var visu viegli pārslacīt ar eļļu, kurā iespiesta ķiploka daiviņa. Un vēl nenāk par ļaunu pievienot zaļumus – bazilika lapiņas un rukolas salātus, tie piedos svaigumu un spirgtumu. Lai izdodas!

#Veģetārs ēdiens #Pusdienu ēdiens #Vakariņu ēdiens #Tradicionāls ēdiens

Sastāvdaļas

  • 600 g aukstu kviešu miltu
  • 12 g sāls
  • 10 g svaiga rauga (vai 1 tējkarote sausā rauga)
  • 55 g eļļas (mums bija 100 g)
  • 400 g ledus auksta ūdens

 

Pildījumi pēc vēlēšanās

Soļi

Solis 1

Raugu izšķīdina mazā ūdens daudzumā. Miltus ber miksera bļodā, pievieno visas citas sastāvdaļas un ar rauga mīklas mīcīšanai paredzēto āķi mīca uz nelieliem apgriezieniem (skatieties instrukcijā, kuru režīmu iesaka ražotājs) 5–7 minūtes. Mīklai vajadzētu atlekt no trauka malām, bet lipt pie pamata. Ja tā no malām neatlec, pieliek vēl drusku miltu un vēl mazliet turpiniet jaukt.

Solis 2

Tālāk var rīkoties divos veidos. Mīklu var sadalīt 6 bumbās, iepūderēt katru ar miltiem, salikt maisiņos tā, lai būtu vieta rūgšanai, un novietot ledusskapī vismaz līdz nākamajai dienai, bet var cept pēc divām vai trim dienām. Man patīk mīklu visu vienā gabalā likt Tuperware mīklas raudzēšanai paredzētajā bļodā ar vāku, pārkaisīt nedaudz miltu un tad likt to ledusskapī. Kad ņemu to laukā no ledusskapja, atspaidu mīklas bumbu un sadalu 6 daļās.

Solis 3

Dienā, kad vēlas cept picas, mīklu ņem laukā no ledusskapja 2 stundas pirms cepšanas. Uz cepamā papīra pakaisa miltus, izrullē apaļas pamatnes apmēram 15 cm diametrā, ieziež ar eļļu, pārklāj ar pārtikas plēvi un raudzē vēl 2 stundas. (Atzīšos godīgi, es reizēm rīkojos ātrāk – skatos, kad mīkla skaisti pacēlusies un tad arī rīkojos tālāk.)

 Solis 4

Karsē krāsni uz karstāko iespējamo režīmu, uz pannas pakaisa mannu vai miltus, mīklu ar rokām pastiepjot izplata 22-30 cm ripulī. Man patīk picas pamatni izrullēt ar mazu silikona rullīti iespējami plānu, atstājot augstāku maliņu.

Solis 5

Picas pamatni pārsmērē ar tomātu mērci (ideāli, ja pašu gatavotu), pārkaisa ar rīvētu sieru, liek virsū, ko nu labpatīk un kas nu kuram garšo. Mūsu ģimenē mīļākie veidi ir: 1. ar mocarellu, tomātiem un baziliku (pēdējo liek beigās, kad pica jau gatava); 2. ar ķiplokā un sviestā viegli apceptām vistas filejas šķēlītēm, ananasa šķēlītēm un kaltētu oregano; 3. salami desu, tomātiem un kaltētu oregano; 4. ar šķiņķi, papriku un/vai lombardi pipariem un šampinjoniem. Viss atkarīgs no apstākļiem un rocības, garšas prasībām un viesu vēlmēm.

Solis 6

Kamēr pica cepas (uzmanību, tā var būt gatava dažu minūšu laikā, tā ir greizsirdīga, tāpēc neatstājiet to bez vērības!), izspiež ķiploka daiviņu mazā trauciņā ar eļļu un sajauc. Gatavai picai ar otu viegli pārklāj šo maisījumu. Gatavs! Ar apaļo picas nazi griež šķēlēs un ēd ar rokām karstu.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Vistas filejas kabatiņas

Vistas filejas kabatiņas

Reizēm receptes manā virtuvē nonāk pa dīvainiem un negaidītiem ceļiem. Šo recepti atradu grāmatā “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” (Armands Melnalksnis, izdevējs “Zelta grauds”, 2004), un tā nav pavārgrāmata, bet gan izdevums par leģendārās Latvijas polietes, žurnālistes, politiķes un sabiedriskās darbinieces Itas Kozakevičas dzīvi un darbu.

Ķirbju risoto

Ķirbju risoto

Ķirbju risoto garšo pat tiem, kuriem ķirbis nav pirmā izvēle ēdienkartē. Šis ēdiens ir vienlaikus maigs un sātīgs, ļoti skaistā, saulainā krāsā. Ir divi varianti: sliņķu vai gardēžu.

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Mūsu sadarbības partneri