Šmorcepetis

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Ne velti tēlnieks Zaļkalns atveidojis cūciņu granīta skulptūrā, latvietim tā ir bijusi barotāja daudzu gadsimtu garumā. Šmorcepetis ir viens no cūkgaļas ēdieniem, kam var lietot gabaliņus no šķiņķa daļas, kur liesuma gabaliņam ir arī maza ādas un speķa maliņa klāt. Treknā daļa nodrošina to, ka cepetis būs sulīgs. Ja nu negaršo vai nav vēlams, ēdot šo daļu var noņemt.

Gatavošanas ziņā šis ir ļoti vienkāršs ēdiens, kas parasti izdodas ar garantiju, ja vien ruksis nav bijis vīriešu kārtas vai arī cienījamos gados. Pie tam to var gatavot gan darba dienu pusdienām vai vakariņām, vai svētkos, pievienojot bagātīgākas piedevas. Tā kā tas ir ļoti sātīgs ēdiens, tas vairāk piemērots rudenim un ziemai.

Manu vecāku un vecvecāku ģimenē šo cepeti gatavoja malkas plītī, čuguna katliņā, ko karsēja cepeškrāsnī. To ēda, mērcei atstājot buljona konsistenci, kā nu tā bija izveidojusies gatavošanas laikā. Manā ģimenē priekšroku dod ietumētai un sablendētai mērcei, kurai pievienots krējums un garšaugi, kas tajā vārīti. Un piedevās vārīti kartupeļi un šmorēti kāposti vai marinēti gurķīši. Ja gaļa paliek pāri, atdzisusi tā labi garšos ar sviestmaizēm vai to var izmantot salātu gatavošanai. Vēl viens variants – šmorcepeša zupa. Tās recepti drīz pievienosim zupu sadaļā.

Sastāvdaļas

  • 1-1,5 kg svaiga cūkgaļas cepeša/šķiņķa gabala
  • 1 vidējs burkāns
  • 4-6 ķiploka daiviņas
    gabals seleriju saknes vai pāris seleriju kātu
  • 2 lauru lapas
  • 3–4 timiāna zariņi (ja ir, bet nav obligāti)
  • 100 ml salda krējuma
  • 2 ēdamkarotes miltu
  • nedaudz eļļas cepšanai
  • sāls, malti melnie pipari

Soļi

Solis 1

Gaļu noskalo, nosusina papīra dvielī, sagriež palielos porciju gabalos.

Solis 2

Uzkarsē pannu, ielej pavisam nedaudz eļļas (kad gaļa sāks cepties, izdalīsies gaļas tauki), uzkarsē, liek cepties gaļas gabalus vispirms ar ādu un trekno daļu uz leju.

Solis 3

Nomizo burkānu, seleriju sakni, ķiploku. Burkānu sagriež lielos gabalos.

Solis 4

Gaļu apcep brūnu no visām pusēm, starp gaļas gabaliem pievieno saknes un arī nedaudz apcep (jāpieskata, lai ķiploki neapdeg, tad tie kļūst rūgti), apkaisot visu ar sāli un maltajiem melnajiem pipariem un pieliek timiāna zariņus.

Solis 5

Pārliek gaļu katlā. Pannā pielej vārošu ūdeni, uzvāra un arī visu pārlej katlā. Ja nepieciesāms, pielej vēl ūdeni, tā, lai gaļa pārklāta, liek katlam vāku un vāra uz pavisam mazas uguns stundu līdz pusotru, līdz gaļa mīksta. 10 minūtes pirms vārīšanas beigām pievieno lauru lapas.

Solis 6

Kad gaļa gatava, gabalus saliek bļodā, izņem timiāna zariņus un lauru lapas, mērcei pievieno miltus, krējumu, kopā ar saknēm sablendē un vēlreiz uzvāra. Pagaršo un pievieno pēc vajadzības vēl sāli vai ūdeni.

Solis 7

Šmorcepeti pasniedz ar vārītiem kartupeļiem, šmorētiem kāpostiem vai marinētiem dārzeņiem.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Griķu kotletes

Griķu kotletes

Kad februāris iegriežas uz beigu pusi, tuvojas laiks, kurā daudzviet pasaulē cilvēki ievēro gavēni. Parasti tās ir četrdesmit dienas pirms kristiešu Lieldienām. Gavēni ievēro arī daudzi, kuri nav tādā vai citādā kristīgā konfesijā, bet pirms pavasara vienkārši jūt vajadzību attīrīt organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem. Tāpēc līdz Lieldienām publicēsim veģetāru ēdienu receptes.

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.

Mūsu sadarbības partneri