Ābolu pankūkas

Lieldienu olas 2021

Lieldienu olas var nokrāsot ar pavisam parastām ēdamlietām, ko varam atrast ikvienā virtuvē. Mūsmājās parasti krāsojam olas, raibumam pietinot augus, izmantojot putraimus, rīsus un makaroniņus. Bet šogad no dabīgiem materiāliem izmēģinājām iegūt visus varavīksnes toņus, krāsojot olas ar auksto krāsošanas metodi.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Recepte veltīta Paulai un Mārcim.

07/03/2017

Ābolu pankūkas ir īpašas vairākas reizes gadā. Pirmo reizi tās var cept vasaras pilnbriedā, kad dārzos sāk birt “dzidrie” vai rožāboli. Otrā reize ir tad, kad ienākas “antonovkas”. Bet uz pavasara pusi ļoti labi var izlietot arī maķenīt apvītušus ābolīšus, kuri no skata vairs nav tik pievilcīgi. Pankūkām tas nekaitē. Jo āboli skābāki, jo vairāk cukura vajadzēs iejaukt mīklā. Bet īstās pankūkas var izcept tikai no skābajiem āboliem, kas cepoties kļūst mutē kūstoši un maigi.

Ja salīdzina ar parastām pankūkām, līdzīgai pankūku kaudzītei vajag mazāk miltu, olu un piena. Piena vietā droši var lietot ūdeni, kefīru vai rūgušpienu. Mīklas daudzums šķiet aizdomīgi niecīgs, bet tās galvenais uzdevums ir saturēt kopā ābolu šķēlītes.

Ābolu pārliecinošais daudzums pankūku sastāvā ļauj iztikt bez parastā papildinājuma – ievārījuma. Lieliska garšas kombinācija ir ābolu pankūkas, medus un piens. Var arī paņemt kādu skābā krējuma karoti, pārkaisīt ar cukuru un kanēli.

Īpaši jāpiemin smarža, kura pārņem virtuvi un satrauc izsalkušos ēdājus. Arī parastās pankūkas māju ietin omulīgā, siltā aromātā. Ja klāt vēl nāk āboli un kanēlis, tādam salikumam ir ļoti grūti pretoties. Un arī nevajag.

#Veģetārs ēdiens #Latviešu virtuves klasika #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens #Tradicionāls ēdiens

 

Sastāvdaļas

Mīklai

  • 150 g kviešu miltu
  • 2 olas
  • 2/3 glāzes piena vai ūdens
  • 4 ēdamkarotes vai vairāk cukura
  • Šķipsniņa sāls
  • 1 ēdamkarote malta kanēļa
  • 1 tējkarote cepamā pulvera vai dzeramās sodas
  • 4 vidēji vai 6 mazi skābas šķirnes āboli (apmēram ½ kg)
  • Augu eļļa cepšanai

    Piedevām

    • Medus un piens (tēja vai kafija)
      vai
    • skābais krējums, cukurs un malts kanēlis
      vai
    • saputots putukrējums
      vai
    • vaniļas saldējums

    Soļi

    Solis 1

    Vispirms miltus, cukuru, sāli, kanēli, cepamo pulveri vai sodu ber bļodā, iešķiļ olas.

    Solis 2

    Pienu ar putojamo slotiņu pakāpeniski iejauc masā.

    Solis 3

    Kamēr masa bieza, viegli izberzt kunkuļus, līdz mīkla kļūst viendabīga.

    Solis 4

    Gatavai mīklai jābūt vijīgai un tekošai, bet ne tik šķidrai kā plānajām pankūkām. Mīklu atstāj uzbriest.

    Solis 5

    Ābolus nomizo. Negriež, bet atstāj apaļus. Ar nazīti ābolos iegriež krustām, šķērsām. Tā var iztikt bez ābola serdes izņemšanas, šķēlītes nogriezt visapkārt ābolam, bet serdi atstāt neskartu.

    Solis 6

    Griež plānas ābolu šķēlītes tieši mīklas bļodā. Nekavējoties iejauc gabaliņus mīklā, lai tie gaisa ietekmē nekļūtu brūni.

    Solis 7

    Kad visi āboli sagriezti, mīklu vēlreiz kārtīgi izmaisa. Ja tā šķiet par biezu, atšķaida vēl nedaudz.

    Solis 8

    Pannā lej eļļu, uzkarsē un ar karoti liek apaļas pankūkas.

    Solis 9

    Cep uz vidēja karstuma, uzliekot vāku. Ja ceps uz stipra karstuma, pankūku ārpuse apdegs, pirms vēl iekšpuse būs izcepusies.

    Solis 10

    Pankūkas apcep brūnas no abām pusēm.

    Solis 11

    Pasniedz ar medu un pienu. Kam labāk tīk, var piedzert tēju vai kafiju. Bet var pankūkai uzziest skābo krējumu un pārkaisīt ar kanēli un cukuru. Svētdienā vai svētkos var klāt pasniegt sakultu putukrējumu vai vaniļas saldējumu.

    Mūsu grāmata

    Izpārdota!

    Saistītās receptes

    Lieldienu olas 2021

    Lieldienu olas 2021

    Lieldienu olas var nokrāsot ar pavisam parastām ēdamlietām, ko varam atrast ikvienā virtuvē. Mūsmājās parasti krāsojam olas, raibumam pietinot augus, izmantojot putraimus, rīsus un makaroniņus. Bet šogad no dabīgiem materiāliem izmēģinājām iegūt visus varavīksnes toņus, krāsojot olas ar auksto krāsošanas metodi.

    Franču grauzdiņi

    Franču grauzdiņi

    Šo it kā vienkāršo ēdienu gatavo paaudzēs, bet tas ļoti labi iet kopā ar tik mūsdienīgo zero waste koncepciju – nemetīsim ārā ēdienu, pat ja tas ir mazliet apkaltis un tāpat vairs nešķiet baudāms, tā pasaudzējot ne tikai pašu maciņus, bet arī planētas resursus.

    Minhauzena nēģi

    Minhauzena nēģi

    Barons Minhauzens bijis slavens un valdzinošs melis, Duntē varam apmeklēt viņa muzeju. Par Minhauzena nēģiem Vidzemē sauc ceptas reņģītes želejā ar sinepju piedevu.

    Mūsu sadarbības partneri