Biezpiens un Latgales baltais siers

Ceptas gailenes ar grauzdiņiem

Sviestā ceptas gailenes uz grauzdētas, siltas tostermaizes būs īstais ēdiens laikā, kad meži pārpilni sēņu, esi jau līdz sātam ēdis sēņu mērci ar jaunajiem kartupeļiem un prāto, kā vēl lai gardi pagatavo šīs meža veltes.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Es nezinu, vai pilsētas bērni šodien varētu atbildēt uz jautājumu, kā rodas biezpiens. Man bija tā laime bērnībā pavadīt vasaras laukos, ar krūzi stāvēt pie govs sāna, kur mana lauku baba (tā nu Latgalē joprojām sauc vecmammas) ieslauca siltu, putainu pienu. To dzerot, varēja dabūt smukas, baltas piena ūsas. Piens tā visās pārvērtībās un veidos bija brokastīs, pusdienās un vakariņās, un dīvainā kārtā neapnika. Es allaž priecājos, kad uz uguns tika celts lielais katls ar rūgušpienu un uzsildīts biezpiens. Sulaino biezpienu pārlēja ar marlīti izklātā sietā, un ar lielo karoti varēja ķeksēt un ēst maigi staipīgos gabalus, kuros vēl bija paslēpies kāds rūgušpiena kunkulis. Kad suliņas bija notecējušās, biezpienu pārlika bļodā un ēda ar krējumu, sāli vai cukuru. Vai arī marlē zem sloga taisīja sieru.

Tagad vecmammas mājās saimnieko Pēteris un Lidija Umbraško, mans mammas brālis un viņa sieva, un tieši tāpat piens tiek pārstrādāts dažādos veidos. Lidija mums par prieku ļāva bildēs nofiksēt šo biezpiena tapšanas brīnumu. Pamēģiniet, ja līdz šim neesat ko tādu baudījuši. Vienīgi būs vajadzīgs no lauku piena saraudzēts rūgušpiens (no rūpnieciski apstrādātā piena var iznākt liela vilšanās), vai arī svaigam lauku pienam var pievienot kefīru. Kopš zemnieki pilsētniekus lutina ar piena piegādāšanu no savām saimniecībām, biezpienu mājās var uztaisīt arī pilsētnieki.

Pāri palikušās sūkalas jeb suliņas ir ļoti labi izmantojamas rauga mīklas vai pankūku mīklas iejaukšanai. Sūkalas ir ļoti labas arī kā kosmētisks līdzeklis – roku vanniņām vai sejas nomazgāšanai. Vēl tās var lietot to augu aplaistīšanai, kam patīk skābums, piemēram, sakņu selerijām. Mēģināsim atrast vairāk informācijas, kā vēl tās var noderīgi pielietot, jo no 3 l piena sanāk bļodiņa biezpiena, pārējais pārtop sūkalās. Ja jūs zināt kādus labus padomus šai sakarā, lūdzu, padalieties ar mums komentāru sadaļā!

Sastāvdaļas

  • 3-5 l laba, svaiga rūgušpiena no lauku piena
  • Liels katls
  • Liels siets vai caurduris
  • Ja sien sieru, marles drāniņa un sāls

Soļi

Solis 1

Lielā katlā lej rūgušpienu un lēni silda uz mazas uguns vai uz maziem grādiem uz elektriskās plīts. Ik pa brīdim rūgušpiens jāapmaisa, bet strauji maisīt nedrīkst, jo tad biezpiens neveidosies kunkuļos, bet saies sīkās pārslās.

Solis 2

Kad izveidojušies elastīgi kunkuļi, kuros ir arī daļiņas ar nesarecējuši rūgušpienu, nokāš sietā.

Solis 3

Biezpienu pārliek bļodiņā vēl diezgan sulainu un atstāj atdzesēties (šajā brīdī var arī kārtīgi paēsties tie, kam garšo silts biezpiens). Daļa sūkalu dzesējot sasūksies biezpienā atpakaļ. Jo biezpiens būs ilgāk karsēts un stingrāk notecināts, jo tas būs cietāks.

Solis 4

Ja vēlas no biezpiena siet sieru, to liek marlītē, nospiež, iesien un liek zem sloga.

Solis 5

Nākamajā dienā ieberž ar sāli. Griež šķēlēs un ēd tāpat vai ar sviestu.

Mūsu grāmata

Saistītās receptes

Ceptas gailenes ar grauzdiņiem

Ceptas gailenes ar grauzdiņiem

Sviestā ceptas gailenes uz grauzdētas, siltas tostermaizes būs īstais ēdiens laikā, kad meži pārpilni sēņu, esi jau līdz sātam ēdis sēņu mērci ar jaunajiem kartupeļiem un prāto, kā vēl lai gardi pagatavo šīs meža veltes.

Minhauzena nēģi

Minhauzena nēģi

Barons Minhauzens bijis slavens un valdzinošs melis, Duntē varam apmeklēt viņa muzeju. Par Minhauzena nēģiem Vidzemē sauc ceptas reņģītes želejā ar sinepju piedevu.

Marinētas ceptas reņģes

Marinētas ceptas reņģes

Maija delikatese ir lapu reņģes. Mana vecmamma Ella Sondore, ģimenē saukta par Manīti, tās sacepa krietnu bļodu, skaistas, brūnas, ar kraukšķīgām astītēm, ko bērni parasti nočiepa, tikko reņģes noņemtas no pannas.

Mūsu sadarbības partneri