Mazsālīti gurķi
Ķiploku grauzdiņi
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Janīna gurķus savā dārziņā audzēja vairāk nekā 40 gadu, un pati arī tos sālīja un marinēja. Viņas gurķi bija tik garšīgi, ka mazsālīto gurķu vasaras sezonas atklāšana bija svētki. Parasti pirmie gurķi tika sālīti uz Jāņiem, un tā līdz rudenim. Tos varēja ēst piedevās pie kartupeļiem, dažādiem siltajiem ēdieniem, salātiem vai garšīgi nokraukšķināt tāpat vien, rokās turot.
Vienīgais trūkums, ka bija grūti sagaidīt to dienu vai divas pēc brīža, kad virtuvē krāšņā buķetē izsmaržoja dilles ar visiem ziediem, ķiršu un upeņu lapas, ķiploki un mārrutka lapa, kas iekārtotas burkā un pārlietas ar karsto sālījumu. Bet, kad pacietīgi esi gaidījis, tev tiek dāsni atmaksāts ar vienu no Latvijas vasaras lieliskākajām garšām.
Sastāvdaļu daudzums nav jāievēro ļoti precīzi, jārīkojas pēc situācijas, kādi trauki un cik daudz gurķu pieejami.
Sastāvdaļas
- burka ar vāciņu (800 ml – 1,5 l)
- vidēji mazi gurķīši
- ķiploka daiviņas (var pievienot arī jauno ķiploku lakstus un ziedus)
- plaukstas lieluma gabals mārrutka lapas
- dilles ar visiem ziediem un kātiem
- ķiršu un upeņu lapas (var kādu ozola lapu)
Sālījums (uz 1 l burku)
- 0.5 l vāroša ūdens
- 1 ēdamkarote sāls
- 1 tējkarote cukura
- 1 tējkarote 9 % etiķa
Soļi
Solis 1
Gurķus nomazgā, nogriež tiem galiņus.
Solis 2
Burkas apakšā liek daļu diļļu, ķiršu lapu, upeņu lapu, mārrutku lapu un ķiplokdaivas.
Solis 3
Kārto gurķus vertikāli, pēc iespējas ciešāk citu citam, pašus mazākos atstājot nobeigumam.
Solis 4
Liek nākamo daļu diļļu, ķiploku un lapu.
Solis 5
Kārto mazos gurķīšus, līdz burka gandrīz pilna.
Solis 6
Liek atlikušās dilles un lapas.
Solis 7
Uzvāra ūdeni, iejauc cukuru, sāli un etiķi.
Solis 8
Sālījumu pārlej gurķiem.
Solis 9
Uzskrūvē burkai vāciņu un ļauj gurķiem vienu līdz divas dienas ieskābt siltumā. Kad gurķu garša šķiet laba, tos turpmāk uzglabā ledusskapī.
Saistītās receptes
Ķiploku grauzdiņi
Ķiploku grauzdiņi vai rupjmaizes grauzdiņi, sauc kā gribi, bet tā ir viena pamatīga vērtība latviešu virtuvē. Publicējam recepti par godu Latvijas 106. dzimšanas dienai.
Ātrais Jāņu siers
Jāņu siers vai nu ļoti garšo, vai negaršo nemaz. Tomēr Jāņos to ceļ galdā jebkurā gadījumā, jo tas ir rituāls ēdiens, apdziedāts Jāņu dziesmās kopš senseniem laikiem.
Kartupeļu salāti švābu gaumē
Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule
Paldies par jaukaam bildeem un darba aprakstu!
Paldies par labiem vārdiem, tie mūs iedvesmo jauniem darbiem! Nodosim kompimentus arī Janīnai Sondorei!
Lai viss izdodas un labi garšo!
Ļoti garšīgi gurķi mums sanāca
Jauki, Kristofer, mums prieks! Lai izdodas arī turpmāk!
Nupat pagatavoju, tagad tik tās divas dienas jāpaciešas. Paldies par recepti.
Jauki, lai izdodas gardi! Divas dienas var arī negaidīt, var jau no vienas maliņas sākt nogaršot arī ātrāk. Es reizēm vienu gurķi jau uzreiz, pirms sālīšanas, sagriežu šķēlītēs – tās ir garšīgas jau pēc dažām stundām.
paldies par recepti.izmeginaju loti garsigi,
Lai izdodas, Inga, arī turpmāk!
Iesaku izmēģināt un pievienot ozolu lapas un izmantoju arī vīnogu lapas, bet iztieku bez cukuru un etiķa, var pieviemot puravu, seleriju un pētersīļus, noteikti krustnagliņas bez viduča, melnos piparus (pēdējos divus vārot marinādi jau pievienoju), vīnogu laps un ķiplokus lieku pašā augšā sasmalcinātus,dilles nevar būt ar pārāk zaļām sēklām, lieku upeņu lapas, bet kopā ar jauiniem dzinumiem – iamantoju savas mammas recepti, ko uzlaboju ar vīnogu lapām – šī gan saucas vairāk skābēšana, bet ēdami gurģi ir pēc 24 stundām – marinādi uzleju aukstu.
Paldies, Inese, par interesantiem papildinājumiem! Noteikti noderēs gurķu skābētājiem un sālītājiem!
Vai var 9 % etiķi aizvietot ar citronskābi?
Sveika, Janīna! Mazsālītajiem gurķiem var nelietot ne etiķi, ne citronskābi, tie tikai kādu dienu ilgāk jāpaskābē. Ar etiķi vienkārši var ātrāk tikt pie rezultāta. Pavaicāju mūsu radiniecei, kura ir marinējusi ar citronskābi – viņa teica, ka likusi un garšojusi, precīzas proporcijas nezināja teikt. Solījās paskatīties pierakstos un šeit iekomentēt, ja atradīs. Bet pastāstīja interesantu metodi, ka pie marinētiem gurķiem skābumam neliek etiķi, bet Kaukāza plūmītes, kuras citādi tāpat nevar nolietot. Liek puslitra burciņu plūmīšu uz trīslitrīgo gurķu burku. Tas gan iespējams vairāk uz rudens pusi.
Paldies Inārai, kura mums atrakstīja savos pierakstos atrastu etiķa aizstāšanu ar citronskābi gurķu konservēšanā: “Kaut kādā senā ” Ievas mājā” (pareizāk sakot – izgriezumā, jo tā es glabāju mapēs to, kas mani interesē) atradu 2 receptēs:
1.Citronskābes marināde: 1,4 l ūdens; 80 g sāls, 50 g cukura, 15 g citronskābes.
2. recepte:Sālsūdens marināde: 1 l ūdens; 30 g sāls; 1 ēd.k.9% etiķa jeb 10 g citronskābes. No šīs receptes sapratu, ka varētu būt apmēram 10 g citronskābes = 1 ēd.k.etiķa”.