Marinētas ceptas reņģes

Tunča salāti

Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

12/05/2020

Maija delikatese ir lapu reņģes. Mana vecmamma Ella Sondore, ģimenē saukta par Manīti, tās sacepa krietnu bļodu, skaistas, brūnas, ar kraukšķīgām astītēm, ko bērni parasti nočiepa, tikko reņģes noņemtas no pannas. Klāt vecmamma pasniedza vārītus kartupeļus un zaļos lapu salātus ar gurķiem, redīsiem, lokiem, dillēm, kefīru un skābo krējumu.

Ja šo ēdienu ēd katru gadu maijā, tas, līdzīgi kā citi tradicionālie sezonu ēdieni, rada ļoti skaidru gadalaika izjūtu. Putni dzied, lapas plaukst, galdā reņģes ar salātiem, tātad – pavasaris ir klāt!

Šī recepte noteikti noder ikvienā Latvijas vietā, kur var dabūt reņģes, bet jo īpaši novados pie jūras. Diemžēl mūsu jūras ekoloģiskais stāvoklis nav iepriecinošs, tāpēc labāk izvēlēties mazākas Baltijas jūras zivis, kuras izaug salīdzinoši ātri, citu starpā reņģes, kas ir mūsu nacionālais lepnums, kaut reizēm nepelnīti noniecinātas. Vajadzētu šajā sakarā lauzt vecos aizspriedumus, jo svaigas, labi pagatavotas reņģes ir ļoti garšīgas. Ja tās saceptas pavairāk un paliek pāri, var aši pārvērst jaunā ēdienā, iemarinējot ar sīpoliem, un pēc tam ēst pie maizes. Ļoti gards un pikants ēdiens!

#Zivju ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens #Latviešu virtuves klasika

Sastāvdaļas

  • Svaigas reņģes
  • Kviešu milti panēšanai
  • Eļļa cepšanai
  • Sāls

Marinādei

  • Sīpoli
  • Etiķis 9 %
  • Sāls
  • Cukurs

Soļi

Solis 1

Reņģes notīra (ar mazu nazīti nogriež galvu, sākot ar augšpusi, pavelkot, izņem iekšas), nomazgā, apsāla, apviļā miltos un cep uz pannas no abām pusēm zeltaini brūnas.

Solis 2

Reņģītes ēd karstas kopā ar kartupeļiem un zaļiem lapu salātiem, kam var pievienot svaigu gurķi, redīsus, lokus, dilles, kefīru un krējumu.

Solis 3

Ja daļa reņģu paliek pāri, tās var iemarinēt.

Solis 4

Nomizo sīpolu un sagriež gredzenos. Ja jūsmājās kādam svaiga sīpola garša šķiet par stipru, šajā brīdī sīpolu gredzenus var noskalot zem auksta ūdens strūklas, ar rokām tos mazliet paburzot un beigās nospiežot pēc iespējas sausus. Manīte rīkojās ar svaigiem un stipriem sīpoliem.

Solis 5

Uzvāra ūdeni, ielej krūzē, piejauc šķipsnu sāls un cukura, pielej pēc garšas balto galda etiķi. Marinādei jābūt pastiprai, pagaršojot tai mazliet “jācērt kaklā”.

Solis 6

Traukā saliek ceptās reņģes, pārliek svaigos sīpolu gredzenus, pārlej etiķa marinādi. Uzliek slogu un notur vēsumā vismaz līdz nākamajai dienai. Ledusskapī var uzglabāt nedēļu. Ēd kā auksto uzkodu.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Tunča salāti

Tunča salāti

Tunča salāti ir lieliski gan ikdienā, gan svētku galdā. Ikdienā vislabāk tos gatavot, ja no pusdienām pāri palikusi bļodiņa aukstu makaronu, vislabāk spirāles formā. Pasta un tuncis garantē sāta sajūtu, bet zaļās salātlapas, gurķi un zaļumi parūpēsies par pavasarīgu garšu un krāsu.

Pupiņu pastēte

Pupiņu pastēte

Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.

Koča. Grūbu biezputra

Koča. Grūbu biezputra

10. oktobrī atzīmē Starptautisko putras dienu. Tam par godu dalīsimies ar kočas recepti. Šo gardo miežu grūbu putru mums gatavoja Edīte Krastiņa, saimniece no Rūjienas puses. Un gatavoja to īstā maizes krāsnī.

Mūsu sadarbības partneri