Drumstalmaize ar ķiršiem
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Vasaras pilnbriedā, kad saulē sasiluši ķirši ir tik sulīgi, plūmes paukšķēdamas krīt un saldi smaržo, pievilinādamas lapsenes un divkājainos kārumniekus, brīvākā dienā var ļauties plātsmaizes cepšanas baudījumam. Karstajā cepeškrāsnī briedīgā rauga mīkla, drumstalas, sulīgās un krāšņās ogas veido burvīgu savienību. Māju pārņem sacepta sviesta, cukura, kanēļa un ogu smarža, viena no smaržām, kas atgādina bērnību, brīvdienas un absolūtas labsajūtas mirkļus.
Mēs šoreiz maizi cepām ar ķiršiem un plūmēm, “divi vienā” variantu. Plātsmaize vasarā lieliski garšos ar jebkuru dārza vai meža ogu pildījumu. Ja vēlas maigāku garšu, skābākajām ogām var pievienot ripiņās sagrieztu banānu.
Recepte arī citādi ļaujas variācijām – rauga mīklas iemīcīšanai kefīra vietā var lietot rūgušpienu vai sūkalas, kardamona vietā var pievienot safrānu vai pavisam iztikt bez šīm garšvielām, sviestu aizvietot ar cepšanai paredzēto margarīnu, ogu pārkaisīšanai var lietot demerara cukuru, kā arī ķiršiem pēc iztīrīšanas var pievienot kādu lāsīti ruma vai konjaka pēc izvēles. Virsu var pārkaisīt mandeļu skaidiņām, pēc izcepšanas mazliet atdzisušu maizīti var pārkaisīt ar pūdercukuru. Ļaujieties fantāzijai!
Sastāvdaļas
Rauga mīklai
- 375 g jeb 2 ½ 250 ml krūzes miltu
- vēl nedaudz miltu pārkaisīšanai
- 250 ml kefīra
- 150 g sviesta
- 25 g svaiga rauga
- 4 ēdamkarotes cukura
- šķipsniņa sāls
- 5 kardamona pākstis jeb
- ½ tējkarote malta kardamona
Drumstalām
- 100 g sviesta
- 100 g cukura
- 100 g miltu
- 1 citrona miziņa
- 1 paciņa vanilīna cukura
- kanēlis pārkaisīšanai
Pildījumam
- 500 g skābo ķiršu
- 500 g plūmju
- ~ 1 krūze cukura pārkaisīšanai
Soļi
Solis 1
Ķiršiem izņem kauliņus (ērti to darīt ar spraužamadatas otro galu), pārkaisa ar 4-5 ēdamkarotēm cukura, apmaisa un atstāj atsuloties.
Solis 2
Raugam pievieno pa ēdamkarotei cukura, miltu un silta ūdens. Visu samaisa, līdz iegūta biezam krējumam līdzīga konsistence. Ļauj uzrūgt.
Solis 3
Kardamonu izloba no pākstīm un smalki saberž.
Solis 4
Palielā bļodā ber miltus, cukuru, sāli, kardamonu, pievieno kausētu sviestu un tik siltu kefīru, lai būtu patīkami rokām. Kad rauga masas apjoms ir dubultojies, arī to pievieno bļodā.
Solis 5
Visu mīca, līdz mīkla kļuvusi viendabīga un nelīp pie rokām.
Solis 6
Pārkaisa ar miltiem, pārklāj ar dvieli, novieto siltumā un atstāj rūgt uz laiku no 40 minūtēm līdz 1 stundai.
Solis 7
Gatavo drumstalas. Aukstu sviestu uz rupjās rīves sarīvē, pieber cukuru, vanilīna cukuru un miltus, pievieno uz smalkās rīves norīvētu citrona mizu. Mīklu ātri saberž, lai veidojas irdenas drupačas.
Solis 8
Plūmes nomazgā un sagriež šķēlītēs.
Solis 9
Uzrūgušo mīklu liek ar cepamo papīru izklātā plātī, pārkaisa miltiem, izrullē…
Solis 10
… vai izlīdzina ar rokām, veidojot pie malām mazu valnīti.
Solis 11
Ķiršiem nospiež lieko sulu…
Solis 12
… ogas vienmērīgi pārklāj pusei plāts.
Solis 13
Otrai pusei pārliek plūmju šķēlītes.
Solis 14
Ogas pārkaisa ar atlikušo cukuru…
Solis 15
… un drumstalām.
Solis 16
Plūmju pusei drumstalas pārkaisa ar kanēli.
Solis 17
Liek cepties uz 180 ºC uzkarsētā cepeškrāsnī no 45 minūtēm līdz 1 stundai.
Solis 18
Lai garšo!
Saistītās receptes
Dvēseļu kūkas
Manā bērnībā par Helovīniem neko nezinājām. Augām kā padomju bērni, un mums nebija nekādu dvēseļu. Kur nu vēl mirušajiem! Skolā mūs izglītoja, ka Dieva nav, ir tikai miesa, un ir mūžam nemirstīgais Ļeņins. Toties stāstīja par komunismu, “solot katram pēc vajadzībām, prasot no katra pēc spējām” un tādā garā. Kā vēlāk noskaidrojās, nekas no tā visa nestrādā, solītais komunisms tā arī nepienāca, bet valsts sabruka.
Zemeņu tartes jeb groziņi
Zemeņu tartes vai zemeņu groziņi – kā pareizāk būtu saukt šīs kūkas, es nezinu. Un varbūt tam arī nav nozīmes, galvenais, lai labi garšo. Ja klasiskos groziņus var ēst, paņemot rokā, šīs kūkas ir pārāk trauslas un tāpēc ēdamas ar kūku dakšiņu vai karotīti, uzliktas uz šķīvīša.
Violas Bīriņas rabarberu maize
Violas Annas Bīriņas rabarberu maize ir vienkārši un ātri pagatavojams pavasara gardums. Kā radīts reizēm, kad pēkšņi ierodas negaidīti ciemiņi un gribas pacienāt ar kādu savu cepumu. Ja dārzā aug rabarberi, ledusskapī ir kefīrs un dažas olas, plauktā milti, cukurs un vēl šis tas pa šķipsniņai, pa karotītei, tad vajadzēs vēl tikai mazliet darba un mīlestības, lai tiktu pie smaržīgas un garšīgas rabarberu kūciņas.