Zivju zupa

Cepeša zupa

Cepeša zupu vārām, ja no iepriekšējās dienas palicis pāri cepetis. Receptes pamatu veido sastāvs, kādu to atceros no bērnības, kad zupu vārīja vecmāmiņa. Tolaik to sauca par zemnieku zupu, ja gatavoja no cepeša atlikuma, vai par nabagu zupu, ja vārīja no tā sauktajām “zupas izlasēm”.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Zivju zupas garša var būt ļoti atšķirīga. Viena buķete būs uz ugunskura vārītai makšķernieku zupai, cita – zupai no veikalā iegādātām zivīm. Atšķirsies baltās vai sārtās zivs zupa, kādas saknes un garšvielas pievienosim, vai lietosim pienu, krējumu, vai varbūt tomātu mērci. Variantu ir daudz. Tāpat ļoti atšķirīgas var būt zivju zupas izmaksas.

Šīs receptes pamatā manas mammas izkoptā garšas buķete. Viņa bija taupīga sieva. Ja mājās bija zivis, filejas sacepa, bet no galvām, asakām un spurām vārīja zupu. Tāds buljons bija ļoti gards un piesātināts, kad atdzisa, zupa saželēja. Šodien varam iegādāties zivju zupas izlases. Tās ir salīdzinoši lētas, bet virums ir sātīgs un gards.

Mūsu bērniem šī ir viena no mīļākajām zupām, iesaukta par zombija zupu. Varat paši minēt, kāpēc. Mūsu ģimenē ir problēmas ar dzīvajām zivīm, labāk pērkam tādas, kas vairs nekust. Bet ir bijuši šermulīgi gadījumi, it īpaši ar karpām. Lai nu kā, zivju zupai būs būt mūsu ēdienkartē, jo tā ir ātri pagatavojama, lēta un ļoti garšīga.

Ja kādam rados vai draugos makšķernieki, var izmēģināt klasisko zivju zupas metodi, kad no mazajām zivtiņām kopā ar garšvielām vispirms vāra buljonu, nokāš, un zupai 10 minūtes pirms vārīšanas beigām pievieno lielāko zivju fileju gabaliņus.

Sastāvdaļas

 • Svaiga zivju zupas izlase – galva, aste, asakas un spuras.
 • 1 sīpols
 • 1 burkāns
 • 6 kartupeļi
 • Selerija – gabaliņš selerijas saknes vai pāris kātu
 • 1 krūze zaļo zirnīšu, svaigu vai saldētu (nav obligāti, pieliek, ja ir pa ķērienam)
 • Sauja diļļu ar visiem kātiem un ziediem (ziemai parasti ielieku kādu rūpīgi iesaiņotu saišķi saldētavā)
 • Sāls
 • 6-8 smaržīgo piparu graudi
 • 2 lauru lapas
 • Sauja smalcinātu zaļumu – dilles, loki, pētersīļi pēc izvēles
 • Skābs krējums pasniegšanai

Soļi

Solis 1

Zivs galvai izņem žaunas (tās var padarīt buljonu rūgtu), liek zupas izlasi katlā verdošā ūdenī kopā ar sīpolu (var nemizot, tikai noņemt atlupušās miziņas), pipariem, diļļu kātiem un ziediem, lauru lapām un seleriju. Uzvāra, noputo, vāra 30–40 minūtes. Zivs būs mīksta jau pēc piecām minūtēm, bet svarīgi, lai buljons lēni vārītos, līdz visas labās garšas un barības vielas sasūcas.

Solis 2

Nomizo burkānu un kartupeļus, sagriež kubiņos.

Solis 3

Zupu nokāš, buljonu lej atpakaļ katlā. Pievieno sagrieztās saknes un vāra mīkstas.

Solis 4

Zivi notīra, gatavai zupai pievieno gabaliņus. Pēdējos pieber zirnīšus un pavāra vēl dažas minūtes.

Solis 5

Pasniedzot pēc patikšanas pievieno zaļumus un skābo krējumu.

Mūsu grāmata

Saistītās receptes

Cepeša zupa

Cepeša zupa

Cepeša zupu vārām, ja no iepriekšējās dienas palicis pāri cepetis. Receptes pamatu veido sastāvs, kādu to atceros no bērnības, kad zupu vārīja vecmāmiņa. Tolaik to sauca par zemnieku zupu, ja gatavoja no cepeša atlikuma, vai par nabagu zupu, ja vārīja no tā sauktajām “zupas izlasēm”.

Cukīni zupa ar muskatziedu

Cukīni zupa ar muskatziedu

Cukīni zupa ar muskatziedu ir ļoti maiga un aromātiska. Kad pagājušajā vasarā pēc senas pavārgrāmatas gatavojām receptes Zaubes savvaļas kulinārajam festivālam, starp sastāvdaļām bija minēts “mušatenblūm”, latviski – muskatzieds.

Meža sēņu zupa

Meža sēņu zupa

Sēņu zupu šodien vārījām no bērzlapēm. Tās ir saaugušas tik skaistas, daždažādās krāsās, mazie podiņi vai kā saulessardziņi atvērušās cepurītes. Jā, tieši saulessardziņi, jo lietus šogad mūs pārāk nenomoka.

Mūsu sadarbības partneri