Inetas Karules Jāņu siers jeb Mū kundze mīl brīvību

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

16/06/2015

Mercendarbes muižā Baldonē 2016. gada martā īpašā meistarklasē Ineta Karule rādīja, kā gatavot viņas īpašo Stipro sieru. Tā kā vēl pirms gada “Baldones garšas” konkursā Inetas siers guva nedalītu žūrijas un baldoniešu atzinību – ieguva pirmo vietu, braucām skatīties, kā tas top. Inetai palīdzēja dzīvesbiedrs Imants un trīs bērni – Laura, Kārlis un Elīza. Pasākums bija kupli apmeklēts, varējām piedalīties, izmēģināt roku katla maisīšanā, taustīt masas biezumu, piebērt garšvielas un, protams, nogaršot. Tā kā pasākums bija bez maksas, paldies Karuļu ģimenei un muižas saimniecei Zanei Ulmanei par laipnu uzņemšanu. Bet jau toreiz, agrā pavasarī, mēs nolēmām vasarā, brīvā dabā, satikties ar siera tapšanā ļoti svarīgu personu ­– govi Mū kundzi. Pirms Jāņiem, kad viss sāk ziedēt, īstā viesošanās diena bija klāt.

Ineta ar bērniem, vīru un mammu Irēnu dzīvo vietā, kur beidzas Baldone un sākas lauki. Uzņēma mūs ar klātu galdu, dažādām saldām un sāļām kūkām, pašu sietu sieru un pašceptu maizi. Interesanta aukstā uzkoda ūdensroze bija gatavota, vārītu olu ieveļot kotlešu masā, pēc tam ietinot marlē un vārot garšvielu buljonā. Tad bumbas atdzesē un sagriež šķēlītēs, liek uz šķīvja un nedaudz paver. Bumba tiešām līdzinās ūdensrozes ziedam.

Šoreiz galvenais stāsta varonis ir siers. Tā gatavošanu Ineta apguvusi no mammas, bet īpašo Stiprā siera recepti izdomājusi un noslīpējusi pati. Mamma ir no Latgales puses. Viņa joprojām esot Inetas pirmais un galvenais degustators un vērtētājs, kuras garšai var uzticēties. Bērnībā Ineta sapņojusi par mākslas akadēmiju, mācījusies fotografēt un apmeklējusi kursus. Vēlāk, kad deviņdesmitajos beigusi skolu, bija sākušies pārmaiņu laiki. Toreiz nolēmusi, ka profesija jāizvēlas ar prātu, sirdij atstājot vaļaspriekus. Iestājusies aviācijas skolā, maģistru pabeigusi Tehniskajā universitātē. Strādājusi telekomunikāciju firmā. Tad sakuplojusi ģimene, viens pēc otra nāca bērniņi, un vajadzējis domāt par tādu darbu, ko varētu savienot ar bērnu audzināšanu. Tagad gatavo sierus, cep gardas tortes un piparkūkas. Par tām ir īpašs stāsts. Vīram Imantam patīk tehniskas veču lietas, viņš palīdz Inetai izgatavot trīsdimensiju piparkūkas. Bez tradicionālajām mājiņām tapusi arī lidmašīna un pat tanks. Imants vispirms izprojektē modeli, izgatavo prototipu no papīra. Ja visas detaļas sakrīt, pēc tam dod piegrieztnes Inetai, kura detaļas cep no mīklas un liek kopā īsto piparkūku brīnumu.

Ģimenē var just latgaliešu dāsnumu un sirsnību, strādīgumu un stiprumu. Un, kā daudzās latviešu mājās, skaistuma izjūtu. Puķes un jasmīni smaržo vāzēs, Mū kundze par godu viesiem dabū skaistu vainagu. Gotiņa ir ar temperamentu, līksma un brīva. Viņa netiek sieta pie ķēdes, bet dzīvojas pa lielu aploku. Var ēst tādu zāli, kāda tajā dienā kārojas. Ja vēlaties nogaršot Inetas gatavotos lieliskos sierus (gluži septiņpadsmit veidu nebūs, bet ir ar amoliņu, stiprais ar nātrēm, ķiplokiem un pipariem, un, protams, ar ķimenēm), zvaniet pa telefonu 29714564.

Varat apjautāties arī par medus torti (īpaši garšīga!) un citiem labumiem.

Sastāvdaļas

  • Uz 5 l lauku piena ņem 1-1,5 kg lauku biezpienu (ja katls nav ar pārāk platu dibenu, piena var būt mazāk – tā, lai katlā nosedz biezpienu, Ineta neko stingri nemēra un nesver, rīkojas uz acumēru un izjūtu)
  • Vasarā svaigas nātru lapas, ziemā – kaltētas
  • 4-5 lauku olas
  • Ķiploku daiviņas, melno piparu graudi, sāls, zaļumi, ķimeņu sēklas pēc garšas
  • Nedaudz citronu sulas, ja biezpiens ļoti maigs un pienu nesavelk
  • Sviests (apmēram 200-300 g) gan sieram, gan virsmas ietaukošanai
  • Liels katls ar biezu dibenu
  • Liela bļoda sūkalu nokāšanai
  • Nelielas bļodiņas gatavajam sieram, vislabāk māla, jo tas elpo

Soļi

Solis 1

Pienu silda līdz apmēram 70 °C temperatūrai, liek iekšā biezpienu, un lēni maisa, lai saveļas kunkuļos. Ja biezpiens par saldu un nesavelk pienu, var piejaukt nedaudz citronu sulas.

Solis 2

Biezpiena masu izkāš caur sietu un marli.

Solis 3

Piestā saberž garšvielas, nātres un zaļumus. Nomizo un sasmalcina ķiplokus.

Solis 4

Katlā liek sviestu, nātres, zaļumus, ķiplokus un piestā saberztus piparus. Uz Jāņiem var likt ķimenes. Visu izkarsē.

Solis 5

Olas iešķiļ bļodā un sakulsta viendabīgā masā.

Solis 6

Katlā liek nokāsto un nospiesto biezpienu, maisīšanas procesā pievieno sakulstītās olas.

Solis 7

Pievieno sāli.

Solis 8

Karsē, enerģiski maisot, līdz siers ir gatavs un vijīgs. Jo ilgāk karsēs, jo siers būs blīvāks.

Solis 9

Silto sieru lej uz liela dēļa vai galda, kas ieziests ar sviestu vai citu taukvielu.

Solis 10

Sieru ar nazi dala gabalos.

Solis 11

Siltu sieru var nogaršot.

Solis 12

Sieru liek bļodiņās.

Solis 13

Liek vēsumā, lai apžūst.

Attēlu galerija

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē

Kartupeļu salāti švābu gaumē ir lieliska piedeva vai patstāvīgs, sātīgs un gards pamatēdiens. Salātus ēd kā piedevu pie desiņām, kotletītēm vai cepeša. Recepti kartupeļu salātiem švābu gaumē, kas gatavoti sātīgā gaļas buljonā un ēdami arī silti, piedāvā Zane Pudule

Pupiņu pastēte

Pupiņu pastēte

Vai tomēr pupiņu smēriņš? Vai varbūt biezenis? Vai ķausis? Sauc, kā gribi, šo blendēto pupiņu masu ar dažādām piedevām, atdzesētu smērē uz maizītes, ēd ar karoti, siltu var ēst kā piedevu vai pamatēdienu. Ja kartupeļu biezeni ar baudu ēd ikviens, tad līdzīgā veidā pagatavotas pupiņas līdz šim nav tik ļoti ierasts ēdiens.

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes.

Mūsu sadarbības partneri