Ziemīgs dārzeņu sacepums

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

14/01/2015

Ingūna studē tekstilmākslu Latvijas Mākslas akadēmijā, Māris ir uzņēmējs, papīra meistars. Pats izgatavo papīru, izmantojot dažādus augus un dabas materiālus. Virtuvē abi saimnieko no piecpadsmit gadu vecuma, kad iestājās mākslas skolā un uzsāka patstāvīgu dzīvi Rīgā. Mammas joprojām priecājas bērnus lutināt ar lauku labumiem, kad brīvdienās iznāk viņas apciemot. Ingūna un Māris lauž stereotipu par studentiem, kuri pārtiek no ceptiem kartupeļiem un pelmeņiem. Viņi ir iepazinuši un liek lietā dārzeņu un garšvielu daudzveidību.

Šoreiz gatavošanai Ingūna atvedusi no Krāslavas skaistu, dzeltenu kabaci. Kādreiz Māra mamma devusi līdzi uz Rīgu dažādus konservētus dārzeņus burciņās, tad tikai atlicis burkas saturu uzkarsēt katliņā, pievienot kartupeļus, drusku pavārīt, un labu labā zupa gatava.
Šo sacepumu pannā Ingūna un Māris pasāka gatavot vasarā, dzīvojot Salacgrīvā. Vislabāk garšojot, ja dārzeņus noplūc vai izrauj no dobes, turpat savāc dažādus zaļumus un garšvielas. No garšaugiem Ingūna vislabprātāk lieto bazilika lapas un dilles. Ziemā jāizlīdzas ar krājumiem, kādi pieejami. Piemēram, šoreiz bazilika nebija, to aizvietoja ar lociņiem. Viņiem kā radošu profesiju pārstāvjiem svarīgi, lai ēdienā būtu dažādas krāsas un bagātīgas garšvielas. Jācep ar labām domām un jāmaisa ar lielu karoti. Brīnišķīgi, ja vasarā klāt šim ēdienam sagriež bļodu ar zaļajiem salātiem, iejauktiem ar skāba krējuma mērci. Var piekost jebkurus svaigus dārzeņus arī tāpat. Sacepums ir sātīgs, smaržīgs, pikants, pievienotais siers to padara maigāku. Paldies Ingūnai, Mārim un viņu mammām!

#Veģetārs ēdiens #Viegli pagatavojams ēdiens #Vienkārši pagatavojams ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens

Sastāvdaļas

  • 1 neliels vai puse no lielāka kabača
  • 3 mazāki vai 2 lieli burkāni
  • 1 liels sīpols
  • 1 paprika
  • 2 lieli kartupeļi (Laura vai līdzīgas šķines, kas vāroties neizšķīst)
  • 200-250 g Maasdam vai Edam siera
  • 80-100 g sviesta cepšanai
  • Zaļumi, garšvielas pēc vēlēšanās (Ingūna un Māris parasti pievieno tējkaroti karija, kurkumas un svaigas bazilika lapas, tie ir vissvarīgākie, vēl kādus asos piparus, maltus melnos piparus, paprikas pulveri, timiānu, dilles)
  • Sāls pēc garšas

Soļi

Solis 1

Saknes un dārzeņus nomizo, kabacim un paprikai izņem sēklas, sagriež gabaliņos. Sieru sarīvē.

Solis 2

Sviestu izkausē dziļā pannā. Vispirms maigi, zem vāka, apcep sīpolus un burkānus, līdz sīpoli – caurspīdīgi, burkāni – rūsgani.

Solis 3

Pievieno kartupeļus, zem vāka turpina cept, ik pa laikam apmaisot.

Solis 4

Pēc dažām minūtēm pievieno kabačus, apmaisa, turpina cept zem vāka.

Solis 5

Pēc dažām minūtēm pievieno paprikas gabaliņus apmaisa, turpina cept zem vāka.

Solis 6

Zaļumus sakapā.

Solis 7

Pannā pievieno garšvielas. Apmaisa, turpina cept.

Solis 8

Pēdējos pievieno zaļumus, apmaisa, sacepumu ņem nost no plīts.

Solis 9

Sacepumu liek uz šķīvja, pārkaisa ar rīvēto sieru, tūlīt pasniedz un ēd karstu. Vasarā klāt labi garšos zaļie salāti, iejaukti ar skābo krējumu.

Attēlu galerija

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas

Asinsdesas jeb putraimdesas ir rudens un ziemas ēdiens, kuru daudzās Eiropas valstīs kopš seniem laikiem tradicionāli pasniedza Ziemassvētku galdā. Par desu izgudrotāju, kura iedomājās lopu zarnas piepildīt ar gaļas, garšvielu un garšsakņu maisījumu, šādi pilnībā izmantojot visu, ko nokautais lopiņš spēj dot, nav nekādu drošu ziņu.

Koča. Grūbu biezputra

Koča. Grūbu biezputra

10. oktobrī atzīmē Starptautisko putras dienu. Tam par godu dalīsimies ar kočas recepti. Šo gardo miežu grūbu putru mums gatavoja Edīte Krastiņa, saimniece no Rūjienas puses. Un gatavoja to īstā maizes krāsnī.

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Ja man būtu restorāns, es šo recepti iekļautu pastāvīgajā ēdienkartē, tik laba tā ir. Iedvesmu smēlos veģetāro ēdienu pavārgrāmatā “Green Kitchen at Home: Quick and Healthy Vegetarian Food for Every Day” (David Frenkiel, Luise Vindahl, 2017) publicētā receptē “Beet bourguignon”.

Mūsu sadarbības partneri