Otrdiena, 19 jūnijs, 2018 - Gatavo
Foto: Valdis Ošiņš Pierakstīja: Sandra Ošiņa

Zemeņu – rabarberu ķīselis ar pienu

Zemeņu rabarberu ķīselis

Zemeņu – rabarberu ķīselis ar pienu labi piederas pirmsjāņu nedēļai. Rabarberi, kā zināms, ir jānovāc līdz Jāņiem. Pēc tam tos var noplūkt un ļaut ataugt no jauna, ja šķirnes īpašības to ļauj. Ir jūnijā tāds brīdis, kad rabarberi vēl ir, bet zemenes jau ir. Un tas ir īstais brīdis gatavot saldēdienus no šiem abiem, kas tik lieliski draudzējas savā starpā.

Šo vienkāršo desertu mūsu omītes un mammas gadu desmitiem ir gatavojušas ikvienā latviešu mājā. Visvisgardākais tas vienmēr bijis tur, kur atrodams pašu piens, ogas un rabarberi. Bet arī tad, ja sastāvdaļas jānopērk, izdosies gardi. Galvenais, ka to var ātri un vienkārši pagatavot. Pirms dažiem gadiem ap Jāņu laiku Latvijā pie mums viesojās japāniete Ikuko, un viens no viņas lielākajiem atklājumiem bija kartupeļu cietes lietošana desertos. Āzijas virtuvē to izmanto daudz, bet parasti pamatēdienos, zivs, gaļas vai dārzeņu panēšanai vai arī mērču iebiezināšanai. Tā, lūk, ar pavisam vienkāršiem latviešu ēdieniem varam pārsteigt ārzemju draugus.

Mūsu receptei ir dažas nianses. Piedāvājam daļu zemeņu atlikt malā līdz pašām vārīšanas beigām, un iejaukt tad, kad ķīselis jau gatavs, un tūlīt pat ņemt nost no plīts. Vēl kāda nianse – vārot var piemest šķipsnu vaniļas cukura un/vai rīvētas laima miziņas, un/vai sasmalcinātas piparmētru lapiņas. Šīs piedevas vienkāršā ķīselīša garšu padarīs smalkāku un interesantāku.

Ja iespējams, pasniedz tad, kad ķīselis vēl ir mazliet silts, kopā ar aukstu pienu. Temperatūras atšķirības rada īstu garšas pilnību. Var arī izvārīt lielu saldēdiena katlu, paglabāt ledusskapī un uzēst, kad sagribas. Vai pagatavot to lielā bļodā Jāņu dienas laiskai uzēšanai, kad nekārojas vairs nedz grilētas gaļas, nedz siera un alus.

Rabarberus pirms Jāņiem var novākt un sagatavot ziemai – nomazgāt, nomizot, sagriezt gabaliņos un sasaldēt vai arī sterilās burciņās pārliet ar novārītu, atdzesētu ūdeni un aizvākot un glabāt vēsumā. Pēdējais variants labāk der plātsmaižu cepšanai, bet ķīseļiem vai debesmannai der abi.

Sastāvdaļas

Zemenes (var sākt ar 0,5 kg), labāk mazas ogas, lielākās sagriež

Rabarberi (proporcijas pret zemeņu ogām pēc patikšanas un iespējām)

Cukurs pēc garšas

Kartupeļu ciete (2 l katliņu var ņemt 3-4 ēdamkarotes ar kaudzīti cietes)

Šķipsna vaniļas cukura

Rīvēta laima miziņa pēc patikšanas

Sasmalcinātas piparmētru lapiņas pēc patikšanas

Auksts piens (labāk īsts lauku piens) pasniegšanai

Darba gaita

1. Rabarberus nomazgā un sagriež gabaliņos.

2. Ja vēlas, lai ogas un rabarberi pavisam neizšķīst, var tos apbērt ar cukuru un atstāt uz pusstundu vai stundu.

3. Pusi zemeņu un rabarberus ber katlā, aplej ar ūdeni un uzvāra (ar visu sulu, ja tos pirms tam cukuroja), mazliet pavāra, lai kļūst mīksti.

4. Pēc garšas pievieno cukuru un vaniļas cukuru.

5. Cieti krūzē sajauc ar aukstu ūdeni un nepārtraukti maisot lej ķīselī. Labāk sākt ar mazāku daudzumu cietes un pievienot vēl pēc vajadzības, jo pārāk iebiezējušu atšķaidīt ir tikpat kā neiespējami. Tikko ķīselis kļūst dzidrs un ir vajadzīgajā biezumā, iejauc atlikušās zemeņogas un ņem nost, tikko uzmet pirmo burbuli.

6. Atdzesē pārsegtu vai pārkaisītu ar cukuru, lai saldēdiens nepārvilktos ar plēvi. Pasniedz mazliet siltu vai atdzisušu ar aukstu pienu.

Komentēt

© 2010 Garšīgā Latvija. Visas tiesības aizsargātas