Sparģeļi ar Holandes mērci

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Sparģeļus audzēja jau senajā Ēģiptē, un tie ir gari aprakstīti arī seno romiešu pavārgrāmatās. Latvijā tie ienākuši no Vācijas. Kopš 17. gadsimta Vācijā sparģeļi bija ļoti iecienīti ne tikai labās garšas dēļ, bet arī tika uzskatīts, ka tie ir ārstnieciski. Tāpēc tos iekļāva ārstniecības augu katalogā un pārdeva aptiekās.

Mūsu dienās, pienākot pavasarim, vācieši dodas uz sparģeļu festivāliem, piedalās sparģeļu mizošanas sacensībās un kronē sparģeļu karalienes. Vācijas krodziņos norisinās bezgala garas sarunas par un ap sparģeļu iegādes vietām un pagatavošanas veidiem. Vācijā ik gadu novāc 55 000 tonnu šo augu.

Latvijā sparģelis ir ļoti populārs dekoratīvs augs, sastopams dārzos un iecienīts puķu pušķos. Bet arvien biežāk šos zaļos asnus pavasarī baudām gan kā pamatēdienu, gan zupās.

Sastāvdaļas

 • 6 sparģeļi katram ēdājam
 • Sāls, cukurs, citronu sula vārīšanai

Pasniegšanai

 • Vārīti kartupeļi
 • Šķiņķis vai bekons šķēlītēs
 • Vārītas vai ceptas olas
 • Sakapāti pētersīļu zaļumi vai dilles
 • Kausēts sviests vai Holandes mērce
  pēc izvēles

 

Holandes mērce (ātri gatavota)

 • 4 olas dzeltenumi
 • 250 g sviesta
 • Pēc izvēles 3 ēdamkarote citronu sulas vai baltvīna etiķa
 • Garšvielas: sāls, rīvēts muskatrieksts, paprikas pulveris, sinepes

Holandes mērce (lēni gatavota)

 • 4 olas dzeltenumi
 • 250 g sviesta + nedaudz sīpola apcepšanai
 • 100 ml sausa baltvīna
 • Pēc izvēles 1 ēdamkarote citronu sulas vai baltvīna etiķa
 • Garšvielas – rīvēts muskatrieksts, paprikas pulveris, sinepes
 • 1 lauru lapa
 • 1 mazs sīpols
 • Daži melno piparu graudi
 • Šķipsna sāls

  Soļi

  Sparģeļi

  Solis 1

  Ja sparģeļus pērk veikalā, tos ar mizojamo nazīti nomizo, zaļos sparģeļus līdz pusei no kāta, baltos sparģeļus līdz dīgļiem (miziņas atliek malā, tās var pievienot zupas buljonam) un nogriež pāris centimetrus no apakšas, kas parasti ir apkaltusi. Jānogriež līdz vietai, kurā sparģeli var nolauzt.

  Solis 2

  Pirms likšanas kaltā sparģeļus var sasiet saišķī ar aukliņu, lai tos gatavus vieglāk izcelt no katla. Sparģeļus liek verdošā ūdenī, kam pievienots sāls, cukurs un nedaudz citronu sulas. Sparģeļu vārīšanas ilgums atkarīgs no to resnuma un no tā, kad tie novākti. Zaļo sparģeli ir nepieciešams vārīt 3–8 minūtes un balto – 10–15 minūtes. Ar dakšu pārbauda gatavību, gatavi sparģeļi ir maigi kraukšķīgi, tos nedrīkst pārvārīt pārlieku mīkstus. Var arī rīkoties citādi – vārīt sparģeļus vienu minūti, izslēgt plīti, kaltam uzlikt vāku un tā paturēt 15–20 minūtes, tad ņemt laukā un notecināt lieko ūdeni. Šī metode ir drošāka pret pārvārīšanu Pasniedz nekavējoties. Ja tomēr kādas minūtes sparģeļiem uz galda jāpagaida, tos sasedz ar drāniņu.

  Solis 3

  Ēd ar vārītiem kartupeļiem, vārītu vai ceptu olu, kausētu sviestu vai Holandes mērci, pārkaisa sakapātām pētersīļu lapiņām vai dillēm.

  Holandes mērce (lēni gatavota)

  Solis 1

  Sīpolu maigi apcep, pievieno vīnu, etiķi vai citronu sulu, lauru lapu, piparus, sāli un novāra kādas piecas minūtes. Mazliet atdzesē.

  Solis 2

  Sviestu izkausē, atdala putas, tās mērces gatavošanā nelieto.

  Solis 3

  Atdala olas dzeltenumus no baltumiem.

  Solis 4

  Lielākā katlā uzvāra nedaudz ūdens, mazāku katliņu vai metāla bļodu liek ūdens peldē, ielej novārīto vīnu, pievieno olu dzeltenumus un ar slotiņu sāk putot. Kad masa gaiša un viegla, palēnītēm tievā strūkliņā pieputo kausēto sviestu. Pašās beigās pēc garšas pievieno garšvielas – rīvētu muskatriekstu, paprikas pulveri, mēs pievienojām sinepes. Kad mērce ir silta, viendabīga un sabiezējusi, tā ir gatava. To nedrīkst pārkarsēt, tad dzeltenums saies pārslās un vairs nesavienosies ar sviestu.

  Šādā veidā pagatavotu mērci var ēst siltu vai arī atdzesētu.

  Holandes mērce (ātri gatavota)

  Solis 1

  Sviestu siltumā atlaidina, lai tas būtu mīksts.

  Solis 2

  Atdala olas dzeltenumus no baltumiem.

  Solis 3

  Lielākā katlā uzvāra nedaudz ūdens, mazāku katliņu vai metāla bļodu liek ūdens peldē, ielej citronu sulu vai etiķi, pievieno olu dzeltenumus un ar elektrisko mikseri sāk putot. Kad masa gaiša un viegla, pieputo mīksta sviesta gabaliņus. Kad mērce ir silta, viendabīga un viegli sabiezējusi, tā ir gatava. Pašās beigās pēc garšas pievieno garšvielas – rīvētu muskatriekstu, paprikas pulveri, mēs pievienojām sinepes. To nedrīkst pārkarsēt, tad dzeltenums saies pārslās un vairs nesavienosies ar sviestu.

  Solis 4

  Šādā veidā pagatavotu mērci lieto siltu, uzreiz pēc pagatavošanas.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Mārtiņdienas pīle pīlē

  Mārtiņdienas pīle pīlē

  Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

  Apiņu dzinumi

  Apiņu dzinumi

  Ceptus apiņu dzinumus pagājušajā gadā ieraudzīju lieliskās mikoloģes Inetas Danieles Facebook profilā. Vienmēr ir interesanti pamēģināt ko jaunu. Līdz šai dienai apiņus zinājām tikai kā alus brūvēšanai nepieciešamus augus. Palūkojos gar sētmali – jā, apiņi pašā plaukumā!

  Pasta ar Boloņas mērci

  Pasta ar Boloņas mērci

  Pasta ar Boloņas mērci, vai tomēr makaroni? Kā tos sauc jūsu mājās? Tik ātri un vienkārši pagatavojams, garšīgs ēdiens, noteikti izdosies arī pilnīgiem iesācējiem. Mērci var gatavot lielāku katliņu, otrā dienā tikai atliek uzvārīt svaigus makaronus. Mērci var arī sasaldēt dienām, kad nav laika gatavot.

  Mūsu sadarbības partneri