Šašliki

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Vasara, dzīva uguns, svaigs gaiss un lieliska ēstgriba. Šašliki. Tā nu ir gadījies, ka šis no dienvidzemēm nākušais ēdiens nu jau gadu desmitiem ir kļuvis par ļoti latvisku vasaras svētku galda sastāvdaļu. Tiesa, reģionos, no kuriem nāk šis nosaukums, gaļu gatavo stipri atšķirīgi – neko nemarinē, vienkārši cep pēc iespējas svaigu, aizdarītu ar sāli, pipariem un lielu zaļumu daudzumu. Bet pie mums marinādes ir cieņā. Latvietis ir atvērts jaunām sajūtām, dažādu garšvielu klāsts iedvesmo eksperimentiem.

Gaļu marinē, izmantojot daždažādas sastāvdaļas – kečupu, sulu, vīnu, alu, kefīru, sojas mērci, parasto vai balzametiķi, sablendētas skābenes vai rabarberus, klāt liekot dažādas garšvielu kombinācijas, bet noteikti melnos vai jebkurus citus piparus. Svarīgi pievienot kaut ko saldu, lai veidotos pareizā sāļi skābi saldenā garšas attiecība – nedaudz cukura vai medus, ja ir pa rokai, var pamēģināt kļavu sīrupu.

Šašliki gruzīnu gaumē, kur galvenais akcents tiek likts uz gaļas kvalitāti

Liela nozīme ir gaļas kvalitātei, lai tā būtu svaiga un nebūtu pārāk liesa, ne arī pārāk trekna. Gaļu griežot, jāskatās, kā iet šķiedra – sākumā gabals jāsagriež šķēlēs pret šķiedru, tā, lai pēc tam būtu vieglāk sakost. Gabali nedrīkst būt par lieliem, tad tie ilgi cepsies, ne par maziem – tad izkaltīs. Gabali uz iesma jāsabīda cieši kopā, iesmi jāliek cieši blakus viens otram, arī tas neļaus tai cepoties izkalst.

Oglēm jābūt karstām, labi izdegušām. Lai sasniegtu pietiekamo temperatūru no malkas pagaļu dedzināšanas, vajadzīgs ļoti ilgs laiks. Gatavās ogles aiztaupīs dažu labu stundu. Sākumā gaļu apcep uz liela karstuma, lai izveidojas garoziņa. Labi, ja grilam ir vāks, to beigu posmā piever un gaļu kārtīgi izkarsē. Pa rokai jātur ūdens gaļas aplaistīšanai cepšanas laikā.

Kad cepšana iet uz beigām, var grilā oglēm pievienot timiāna, rozmarīna vai citu garšvielu zariņus, lai to aromātiskie dūmi dod garšas papildu nianses. Ja vēlas garšu papildināt ar svaigiem zaļumiem – kapātiem pētersīļiem, dillēm, baziliku – tos var sasmalcināt, sajaukt ar augu eļļu vai kausētu sviestu, un pārsmērēt gaļai, kad tā gandrīz jau gatava.

Šoreiz publicēsim trīs receptes, ar kurām dalījās īsteni gaļas pazinēji.

Pirmā recepte nākusi no Baibas Mīļās, kura ir profesionāle gaļas pārstrādes jomā. Viņa ir izkopusi līdz precīzām proporcijām vienu no vecajām, labajām etiķa marinādēm. Izdodoties ar garantiju. Sausa gaļa kļūstot tad, ja etiķi ielejot par daudz. Svarīgi, lai marināde būtu nevis skāba, bet maigi saldskāba.

Otrā recepte ir no Sarmas Kļavas, mūzikas pedagoģes, kas savu draugu lokā izslavēta ar lieliskiem šašlikiem. Sarmas recepte interesanta un atšķirīga ar to, ka gaļai tiek pārlieta karsta marināde. Citronu marināde nav piemērota ilgai glabāšanai – jācep pēc pāris stundām marinēšanas.

Par trešo recepti sakām lielo paldies Mārim Krūmiņam, medniekam, kurš ļoti mīl acumēru. Bet izdodas izcili garšīgi, par ko esam daudz reižu pārliecinājušies klātienē. Šķiet, tur no svara Māra dāsnā daba – viņš vienmēr uzsver, ka, marinējot gaļu, neko nevajag žēlot.

Vasarā pie gaļas klāt ēdam daudz zaļumu un salātu. Pārlejam kādu pikantāku mērcīti. Klāt dzeram svētku vīnu vai alus kausu. Priekā!

Sastāvdaļas

 • 1 kg cūkgaļas vai vistas gaļas, sagrieztas gabaliņos
 • 1 kg cūkgaļas vai vistas gaļas, sagrieztas gabaliņos
 • Iesmi (ja lieto koka iesmiņus, tos pusstundu pirms cepšanas pamērcē ūdenī)
 • Ogles cepšanai
 • Ūdens aplaistīšanai

1. marināde

 • 2 lieli sīpoli
 • Malti melnie pipari
  (vislabākie esot no Indijas!)
 • 100 ml 9 % galda etiķis
 • 15 g sāls
 • Nedaudz cukura
 • Nedaudz augu eļļas

 

  2. marināde

  • 3-4 sīpoli
  • 3-4 citroni ar visām mizām
  • 1 paciņa Valež firmas šašliku garšvielas

  3. marināde

  • 250 ml majonēzes
  • Adžika (daudzums – nežēlojot!)
  • 1 galviņa ķiploka
  • Nedaudz cukura
  • Āzijas saldskābā čili mērce
  • Nedaudz sinepju
  • Malti melnie pipari

  Soļi

  1. marināde

  Solis 1

  Sīpolus nomizo, sagriež ripās.

  Solis 2

  Gaļu liek lielākā traukā, pārkaisa garšvielām un sīpolu gredzeniem.

  Solis 3

  Ar rokām sīpolus un gaļu kārtīgi izmīca un saberž, līdz sāk izdalīties sula.

  Solis 4

  Beigās pielej un apmaisa etiķi. Liek virsū šķīvi, lai visa gaļa nosegta, un slogu.

  Solis 5

  Ledusskapī marinē diennakti vai ilgāk.

  Solis 6

  Pirms cepšanas gaļai pievieno nedaudz augu eļļas, izmaisa.

  Solis 7

  Ver uz iesmiem un cep uz karstām oglēm, apgrozot un aplaistot.

  2. marināde

  Solis 1

  Sīpolus nomizo, sagriež ripās.

  Solis 2

  Citronus kārtīgi noberž un nomazgā, smalki sagriež.

  Solis 3

  Gaļu kopā ar sīpoliem, garšvielām un citroniem kārtīgi izmīca un saberž, lai sāk suloties.

  Solis 4

  Uzvāra ūdeni un tūlīt pārlej gaļai tā, lai ūdens pārklātu to par pirksta tiesu. Ar dakšu gabaliņus pakustina, lai karstais ūdens piekļūtu vienmērīgāk.

  Solis 5

  Liek zem sloga un marinē 2-3 stundas.

  Solis 6

  Ver uz iesmiem un cep uz karstām oglēm, apgrozot un aplaistot.

  3. marināde

  Solis 1

  Majonēzi sajauc ar adžiku, mērci, sinepēm, šķipsnu cukura, sasmalcinātiem ķiplokiem un pipariem.

  Solis 2

  Gaļu sajauc ar marinādi, pirms cepšanas paglabā vismaz divas dienas aukstā vietā.

  Solis 3

  Ver uz iesmiem un cep gatavu uz karstām oglēm, apgrozot un aplaistot.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Mārtiņdienas pīle pīlē

  Mārtiņdienas pīle pīlē

  Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

  Apiņu dzinumi

  Apiņu dzinumi

  Ceptus apiņu dzinumus pagājušajā gadā ieraudzīju lieliskās mikoloģes Inetas Danieles Facebook profilā. Vienmēr ir interesanti pamēģināt ko jaunu. Līdz šai dienai apiņus zinājām tikai kā alus brūvēšanai nepieciešamus augus. Palūkojos gar sētmali – jā, apiņi pašā plaukumā!

  Pasta ar Boloņas mērci

  Pasta ar Boloņas mērci

  Pasta ar Boloņas mērci, vai tomēr makaroni? Kā tos sauc jūsu mājās? Tik ātri un vienkārši pagatavojams, garšīgs ēdiens, noteikti izdosies arī pilnīgiem iesācējiem. Mērci var gatavot lielāku katliņu, otrā dienā tikai atliek uzvārīt svaigus makaronus. Mērci var arī sasaldēt dienām, kad nav laika gatavot.

  Mūsu sadarbības partneri