Rudzu piparkūkas

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

23/12/2020

Rudzu miltu piparkūkas pirmo reizi izcepu, iesaistoties Latvijas lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” projektā “Rudzu ceļš”. Asnate Ziemele, mēs Tevi ļoti mīlam un novērtējam! Mūsu tautas pūra lādē pēc katra Tava projekta atrodas bezgala daudz labu un aizmirstu lietu. Jādomā, ka šajā 2020. pandēmijas gadā, kad ceļojumi plašajā pasaulē bija ļoti ierobežoti, ciemošanās pie pašu zemes saimniecēm un saimniekiem ceļotājiem sagādāja ne mazums gardu brīžu, tajā skaitā rudzu labumu baudīšanu.

rudzu piparkūkas

No projekta apraksta: „Rudzu ceļš” aicina ciemos pie lauku uzņēmējiem, kuri cep rudzu maizi pēc tradicionālām vai pašu ģimenes paaudzēs izkoptām receptēm, gatavo dažādus ēdienus no rupjmaizes vai rudzu miltiem un ceļ tos galdā viesiem. Saimnieki apmeklētājiem rāda, kā top maize, ļauj izmēģināt roku sava maizes kukulīša veidošanā, piedāvā veselīgus un garšīgus rudzu graudu ēdienus, no rudzu grauda spēka tapušus dzērienus, stāsta par tradīcijām, kas saistās ar rudziem un maizi.

„Rudzu ceļa” iniciatīva pieder z/s „Bērziņi”, lauku mājai „Caunītes”, Vinetai Cipei Āraišu Dzirnavās, z/s „Buliņi”, z/s „Klajumi”, Aina Barsukova no maiznīcas “Dzīles”, kas apvienojušās Lauku atbalsta dienesta projekta “Kulinārā tūrisma produkts “Rudzu ceļš”” ietvaros.”

Man no gatavošanas projekta ietvaros palikuši divi rudzu ēdieni, kādus agrāk negatavoju, bet turpmāk tie ieņems godīgu un pamatīgu vietu mūsu ēdienkartē. Tās ir rudzu miltu pankūkas (apsolu recepti publicēt drīzumā) un piparkūkas. Ar piparkūku recepti dalāmies pašā Ziemassvētku priekšvakarā. Zināms, ka labāk mīklu gatavot kādu laiku iepriekš un nobriedināt, bet būs labi arī tad, ja samīcīsiet to tikai kādu dienu vai pat dažas stundas pirms cepšanas.

rudzu piparkūkas

Te man jāatzīstas kādā dīvainā lietā. Līdz šim esmu cepusi šīs piparkūkas divas reizes. Pirmajā tās iznāca kraukšķīgas, otrajā – mīkstas. Lai gan mīklu gatavoju pēc tās pašas receptes. Tā nu otrajā reizē izmēģināju, kas notiek, ja mīklu saveļ mazās lodītēs un izcep. Iznāca pusapaļi cepumi, diezgan mīksti, bet ļoti garšīgi. Es tos noglazēju ar tumšo šokolādi, daļu ar pūdercukura glazūru. Iznāca kas tiešām izcili garšīgs. Vienīgi pēc dažu dienu glabāšanas šokolādei sametās raibumiņi, bet garšu tas neietekmēja. Radās iespaids, ka tas ir rudzu miltu ietekmē.

Tad nu mans ieteikums seko šādi: kad mīklu cep pirmo reizi, pirmās piparkūkas atdzesē (jo karstas tās visas ir mīkstas) un novērtē, kāda veida mīkla ir sanākusi – mīkstā vai kraukšķīgā. Ja mīkstā, cep bumbiņas. Apsolu, nebūs vilšanās.

Bilžu galerijā vēl pievienojam foto no pasākuma “Caunītēs” (saimniece Santa Rubene) februārī. Toreiz vēl mēs drīkstējām braukt viens pie otra. Notika “Lauku ceļotāja” seminārs, saimnieces un saimnieki no visiem Latvijas novadiem dalījās maizes cepšanas noslēpumos, tā bija nenovērtējama pieredze!

#Veģetārs ēdiens #Svētku ēdiens #Latviešu virtuves klasika

rudzu piparkūkas

Sastāvdaļas

  • 350 g rudzu miltu
  • 2 ēdamkarotes sviesta
  • 200 g medus, Dansukker tumšā sīrupa un iesala ekstrakta maisījums, apmēram vienādās daļās no katra, bet proporcijas var mazliet mainīt vai kombinēt pēc patikas
  • 1 ola
  • 100 g cukura
  • 1 ēdamkarote kakao pulvera
  • 1 tējkarote dzeramās sodas
  • 1 tējkarote cepamā pulvera
  • 1 ēdamkarote koriandra sēklu
  • 1 ēdamkarote malta kanēļa
  • 1 tējkarote maltu krustnagliņu
  • 1 tējkarote vaniļas cukura
  • ½ tējkarotes smaržīgo piparu (pēc izvēles)
  • ½ tējkarotes kardamona sēklu (pēc izvēles)
  • Maziņš gabaliņš muskatrieksta (pēc izvēles)
  • Šķipsniņa malta muskatzieda (pēc izvēles)
  • Šķipsniņa sāls
  • No apelsīna noskrāpētas oranžās mizas skaidiņas (pēc izvēles)
  • Riekstiņi rotāšanai
  • Taukviela pannas ieziešanai
  • 1 ola piparkūku pārziešanai

Šokolādes glazūrai

  • ~50 g tumšās šokolādes

  • 1 tējkarote neitrālas garšas augu eļļas

  • Sēkliņas, riekstiņi, mandeļu skaidiņas, kaltētas avenes pārkaisīšanai

Baltajai glazūrai

  • 50 g pūdercukura
  • ½ tējkarote vaniļas cukura
  • Dažas tējkarotes piena
rudzu piparkūkas

Soļi

Solis 1

Apelsīnu nomazgā un ar skrāpīti nokasa mizas skaidiņas, tās sīki sagriež (norīvētas šai vajadzībai nav tik labas).

Solis 2

Garšvielas samaļ kafijas dzirnaviņās (turpat ber arī tās, kas jau ir maltas, lai labāk sajauktos) un izsijā caur sietiņu, mīklā izmanto smalko pulverīti.

Solis 3

Katliņā izkausē sviestu, cukuru, pielej sīrupu, maisot karsē, līdz cukurs izkusis, pieliek garšvielas un miziņas, vēl dažas minūtes izkarsē, lai garšvielas sāk smaržot. Garšvielas labāk sākumā piebērt mazāk un papildināt, ja šķiet, ka būs par maz.

Solis 4

Karstajā masā ber 1/3 daļu miltus, labi samaisa. Masa kļūs bieza, noliek to mazliet atdzist.

Solis 5

Uz galda izsijā lielāko daļu atlikušo miltu, kas sajaukti ar sodu, kakao un cepamo pulveri. Silto masu lej vidū un piešķiļ olu, miltus no malām uz vidu iemīca mīklā, uzmanoties, lai rokas nesaskaras ar lipīgo masu. Šādā veidā var ļoti labi lēnītēm iemīcīt pietiekami daudz miltu, rokas paturot tīras, un novērtējot, kad mīkla ir pietiekami blīva, bet joprojām elastīga. Novērtē, vai mīklai būs tik stingra, kādu būtu patīkam rullēt. Kad to noliks ledusskapī, tā kļūs cietāka, bet pēc atsilšanas un izmīcīšanas mīkla kļūs atkal mīksta.

Solis 6

Ja grib cept tajā pašā dienā, mīklas bumbu apklāj ar pārtikas plēvi, sasedz ar segu un atstāj uz vismaz divām stundām. Cep uz ar taukvielu ieziestas plāts, izrullējot plānas piparkūkas. Cep 180 C grādu karstā krāsnī tāpat vai pārziežot ar sakulstītu olu, rotājot pēc izvēles ar kapātiem riekstiem, ogu sukādēm, mandeļu skaidiņām.

Solis 7

Mīklu uzglabā ledusskapī un lieto pēc vajadzības. Vēlams pirms cepšanas to izņemt kādu stundu vai divas iepriekš un nolikt pie radiatoriem vai citā siltā vietā, tad būs vieglāk izmīcīt.

Solis 8

Pirmajā cepšanas reizē novērtē, kad pirmās piparkūkas atdzisušas, vai tās izdevušās kraukšķīgas vai mīkstas.

Solis 9

Ja iznākusi mīksto piparkūku versija (sk. ievadā komentāru par šo tēmu), ar mazu mērkarotīti nomēra un saveļ mīklas bumbiņas. Liek tās uz plāts ar tik lielām atstarpēm, lai būtu vieta izplūšanai, cep 180 C grādu karstā krāsnī apmēram 10 minūtes un atdzesē. Pēc tam tās var pārklāt ar šokolādes glazūru.

Solis 10

Brūnā glazūra. Šokolādes gabaliņus salauž, ieliek bļodiņā, ko uzliek virs karsta ūdens krūzes, tā, lai nesaskaras ar ūdeni, pielej tējkaroti neitrālas garšas eļļu, maisot kausē šokolādi un sajauc vienmērīgu glazūru, to ar karotīti lej uz gatavajām piparkūkām, pārkaisa ar riekstiem, sēkliņām, kaltētām avenēm vai cukura pērlītēm. Šī glazūra reaģē ar rudzu miltiem, pēc dažām dienām kļūst paraiba.

Solis 11

Baltā glazūra. Pūdercukuru ber bļodiņā, pievieno nedaudz vaniļas cukura, pakāpeniski pievieno pienu, maisot, lai nebūtu kunkulīšu. Ik pa laikam pārbauda, kā glazūra uzvedas, ja to uzpilina uz piparkūkas. Kad panākts vēlamais biezums, tālāk rīkojas tāpat kā ar brūno glazūru.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu kartupeļu cepumi

Ķimeņu cepumi ļoti piestāv laikam starp Jāņiem un Pēteriem. Cepumi ir ļoti, patiešām, ļoti garšīgi. Ja cepsi tos viesībām, cepumi pazudīs zibenīgi, to zinām no pieredzes.

Medus piparkūkas

Medus piparkūkas

Mājās gatavota piparkūku mīkla ir īsta mīkla. Vismaz tā tas bija man līdz šim gadam. Beidzot TAS ir noticis: esmu izveidojusi savu ideālo recepti.

Šokolādes piparmētru bezē cepumi

Šokolādes piparmētru bezē cepumi

Piparmētru un šokolādes savienību allaž esmu meklējusi un ar prieku baudījusi gan konfektēs, gan saldējumā, gan šokolādes tāfelītēs.

Mūsu sadarbības partneri