Melleņu zupa. Ar klimpām. Ar saldējumu

Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm un zemenēm

Ģeniāli atklājumi dažkārt rodas apstākļu sakritības dēļ. Reiz bija tā. Mūsu meita Milda kopā ar draugiem kādā kopā sanākšanas reizē nolēma pagatavot rupjmaizes kārtojumu. Izpētījuši recepti un ķērušies pie darba. Grūti gājis ar rupjmaizi. Maluši to gaļas maļamajā mašīnā, grauzdējuši, bet maize nez kādēļ vispirms saķepusi, tad par daudz sadegusi, galu beigās sanākušas mazas, cietas spiriņas.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Vasara turpinās. Oma opītim par prieku bija uzvārījusi melleņu klimpas. Manā bērnībā tas nebija mīļāko saldēdienu saraksta augšgalā, bet vecmamma šad un tad vārīja. Tā tomēr bija klasika. Pēc ilgāka pārtraukuma nācās secināt, ir jau gan garšīgi. Tā nu kādā jaukā dienā pieķērāmies šo mello zupu jeb ķīseli izmēģināt visādos veidos. Savā pieredzē dalījās arī jaukā viesu nama Vidi saimniece Iveta Bendika, kuras vasaras saldēdienu piedāvājumā ir arī melleņu klimpas.

Un tā – pirmais, Ivetas iecienītais veids – klimpas vāra atsevišķi no zupas, citā katliņā, pasniedz atsevišķi, katrs tās var likt savā zupas ezerā tīras un baltas. Iveta klimpu mīklai nepievieno cukuru. Viņai patīk saldskābā ķīseļa un stingro, mazliet sāļo klimpu garšu apvienojums.

Otrs veids – mūsu omas recepte – klimpas gatavo, pievienojot mīklai cukuru un cepamo pulveri. Šīs klimpas ir mīkstākas, irdenākas. Klimpas vāra sālsūdenī, kad tās gatavas, pievieno zupai. Kad klimpas kādu pusstundu „ievilkušās”, tās iekrāsojušās ļoti skaistā, sarkanvioletā tonī. Varot darīt arī tā, ka vispirms uzvāra zupu, tad klimpas vāra uzreiz tajā.

Trešais veids – klimpu mīklai pievieno biezpienu, mannas putraimus un vaniļas cukuru. Šīs klimpas ir maigākas un nedaudz graudainas biezpiena dēļ. Mūsu ģimenei šķita visbaudāmākās.

Ja kādu iemeslu dēļ klimpas netīk, zupu var ēst, lejot zupas šķīvī un rotājot ar vaniļas saldējuma bumbu. Vienkārši, ātri un lieliski.
Zupai ogu un ūdens proporcija var būt atšķirīga no šeit minētās – ja reiz būsiet salasījuši kādu citu daudzumu ogu, var rīkoties pēc situācijas. Arī no glāzes ogu jau var kaut ko izvārīt. Ziemā var lietot saldētas vai kompota ogas. Pašas zupas garša atšķiras, ja to ēd siltu vai atdzesētu ledusskapī. Mūsu ģimene pēc eksperimentiem pieņēma vienbalsīgu lēmumu, ka mums patika pie zupas pievienot svaigas mellenes un/vai laima miziņu. Mūsu tētis Valdis parasto melleņu zupas garšu nosauca par „pārāk plakanu”. Savukārt ar atsvaidzinošām notīm tā kļuva interesantāka.

Šeit arī daži melleņu stāsti.

Sastāvdaļas

Melleņu zupai jeb ķīselim

 • ~ 2 glāzes melleņu
 • Pēc izvēles 1 glāze melleņu pievienošanai svaigā veidā
 • ~ 1 l ūdens
 • 100 g cukura
 • 2 ēdamkarotes kartupeļu cietes
 • 1 laima miziņa un sula

Klimpām

1. variants

 • 100 g kviešu miltu
 • 1 ola
 • 80 – 100 ml piena (pēc izjūtas)
 • šķipsna sāls

  2. variants

  • viss 1. variantā minētais
  • + 1 ēdamkarote cukura
  • ½ tējkarotes cepamā pulvera

  3. variants

  • viss 1. variantā minētais
  • +100 g biezpiena
  • 3 ēdamkarotes mannas putraimu
  • 2 ēdamkarotes cukura
  • 1 tējkarote vaniļas cukura

  4. variants

  • vaniļas saldējums pasniegšanai

  Soļi

  Solis 1

  Gatavo klimpas. Katliņā uzvāra ūdeni ar šķipsnu sāls.

  Solis 2

  Bļodiņā ber miltus, sāli, pievieno olu, maisot pievieno pa daļām pienu, līdz izveidojas diezgan bieza, maķenīt staipīga mīkla. Ja vēlas, var pievienot cukuru, vaniļas cukuru, biezpienu un mannas putraimus, kā recepšu variantos.

  Solis 3

  Vārošajā sālsūdenī pamērcē karoti, ar to no mīklas atdala nelielas klimpas un laiž katliņā pa vienai. Klimpas būs gatavas pēc dažām minūtēm, kad uzpeldējušas katliņa virspusē. Ar putu karoti pārliek citā traukā, atdzesē.

  Solis 4

  Melleņu zupa. Otrā katliņā uzvāra ūdeni, pieber mellenes un cukuru un vāra, līdz ogas sāk šķīst. Tad mazā auksta ūdens daudzumā izšķīdina kartupeļu cieti un pievieno zupai. Atdzesē.

  Solis 5

  Ja klimpas jau iepriekš izvārītas, tās saliek karstā ķīselī pusstundu pirms pasniegšanas vai arī atsevišķā bļodā, no kuras katrs var tās paņemt, cik vēlas. Ja klimpas paredzēts vārīt zupā, tad, tās uzreiz liek katlā, un, kad uzpeld, saldais ir gatavs!

  Solis 6

  Pēc patikšanas zupai var pievienot laima sulu, pasniedzot iemaisīt svaigas melleņogas, gatavu saldo pārkaisīt ar laima mizu skaidiņām, tā garšu padarot izteiksmīgāku.

  Solis 7

  Ja zupu ēd ar saldējumu, to atdzesē vai nu viegli siltu, vai ilgāku laiku ledusskapī. Zupu lej lēzenos zupas šķīvjos un vidū liek apaļu saldējuma bumbu. Pasniedz nekavējoties.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm un zemenēm

  Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm un zemenēm

  Ģeniāli atklājumi dažkārt rodas apstākļu sakritības dēļ. Reiz bija tā. Mūsu meita Milda kopā ar draugiem kādā kopā sanākšanas reizē nolēma pagatavot rupjmaizes kārtojumu. Izpētījuši recepti un ķērušies pie darba. Grūti gājis ar rupjmaizi. Maluši to gaļas maļamajā mašīnā, grauzdējuši, bet maize nez kādēļ vispirms saķepusi, tad par daudz sadegusi, galu beigās sanākušas mazas, cietas spiriņas.

  Rožu ievārījums

  Rožu ievārījums

  Šī bija sestdiena pašā septembra nogalē, kad sēdi ar draugiem maigas saules gaismas pielietā dārzā, un ir tik labi, ka visas raizes, rūpes un stress paliek ārpus. Kopā sanākušas četras paaudzes, visi rosās, bērni dauzās, kāds grilē gaļu, kāds cep kartupeļus, no siltumnīcas ceļo smaržīgu ķirštomātu bļoda, kāds klāj galdu, visiem pa vidu riņķo mazais suns Bruno un lielais suns Susuriņš.

  Maizes zupa

  Maizes zupa

  Kas latviešu virtuvē ir maizes zupa, mūsu nacionālais ēdiens? Rudzu maize ir mūsu lepnums un pamatvērtība, ar stipru garšu un augstu uzturvērtību. No sakaltētas un grauzdētas rupjmaizes, garšvielām, žāvētiem augļiem un ogām vārām saldo zupu, ko ēdam atdzesētu ar sakultu putukrējumu.

  Mūsu sadarbības partneri