Melleņu zupa. Ar klimpām. Ar saldējumu

Rabarberu sukādes un sīrups

Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

30/07/2014

Vasara turpinās. Oma opītim par prieku bija uzvārījusi melleņu klimpas. Manā bērnībā tas nebija mīļāko saldēdienu saraksta augšgalā, bet vecmamma šad un tad vārīja. Tā tomēr bija klasika. Pēc ilgāka pārtraukuma nācās secināt, ir jau gan garšīgi. Tā nu kādā jaukā dienā pieķērāmies šo mello zupu jeb ķīseli izmēģināt visādos veidos. Savā pieredzē dalījās arī jaukā viesu nama Vidi saimniece Iveta Bendika, kuras vasaras saldēdienu piedāvājumā ir arī melleņu klimpas.

Un tā – pirmais, Ivetas iecienītais veids – klimpas vāra atsevišķi no zupas, citā katliņā, pasniedz atsevišķi, katrs tās var likt savā zupas ezerā tīras un baltas. Iveta klimpu mīklai nepievieno cukuru. Viņai patīk saldskābā ķīseļa un stingro, mazliet sāļo klimpu garšu apvienojums.

Otrs veids – mūsu omas recepte – klimpas gatavo, pievienojot mīklai cukuru un cepamo pulveri. Šīs klimpas ir mīkstākas, irdenākas. Klimpas vāra sālsūdenī. Kad tās ir gatavas, pievieno zupai. Kad klimpas kādu pusstundu „ievilkušās”, tās iekrāsojušās ļoti skaistā, sarkanvioletā tonī. Varot darīt arī tā, ka vispirms uzvāra zupu, tad klimpas vāra uzreiz tajā.

Trešais veids – klimpu mīklai pievieno biezpienu, mannas putraimus un vaniļas cukuru. Šīs klimpas ir maigākas un nedaudz graudainas biezpiena dēļ. Mūsu ģimenei šķita visbaudāmākās.

Ja kādu iemeslu dēļ klimpas netīk, zupu var ēst, lejot zupas šķīvī un rotājot ar vaniļas saldējuma bumbu. Vienkārši, ātri un lieliski.
Zupai ogu un ūdens proporcija var būt atšķirīga no šeit minētās – ja reiz būsiet salasījuši kādu citu daudzumu ogu, var rīkoties pēc situācijas. Arī no glāzes ogu jau var kaut ko izvārīt. Ziemā var lietot saldētas vai kompota ogas. Pašas zupas garša atšķiras, ja to ēd siltu vai atdzesētu ledusskapī. Mūsu ģimene pēc eksperimentiem pieņēma vienbalsīgu lēmumu, ka mums vislabāk patika zupa, kam pievienotas svaigas mellenes un/vai laima miziņu. Mūsu tētis Valdis parasto melleņu zupas garšu nosauca par „pārāk plakanu”. Savukārt ar atsvaidzinošām notīm tā kļuva interesantāka.

Šeit arī daži melleņu stāsti.

#Veģetārs ēdiens #Viegli pagatavojams ēdiens #Ātri pagatavojams ēdiens #Lēti pagatavojams ēdiens

Sastāvdaļas

Melleņu zupai jeb ķīselim

  • ~ 2 glāzes melleņu
  • Pēc izvēles 1 glāze melleņu pievienošanai svaigā veidā
  • ~ 1 l ūdens
  • 100 g cukura
  • 2 ēdamkarotes kartupeļu cietes
  • 1 laima miziņa un sula

Klimpām

1. variants

  • 100 g kviešu miltu
  • 1 ola
  • 80 – 100 ml piena (pēc izjūtas)
  • šķipsna sāls

    2. variants

    • viss 1. variantā minētais + 
    • 1 ēdamkarote cukura
    • ½ tējkarotes cepamā pulvera

    3. variants

    • viss 1. variantā minētais +
    • 100 g biezpiena
    • 3 ēdamkarotes mannas putraimu
    • 2 ēdamkarotes cukura
    • 1 tējkarote vaniļas cukura

    4. variants

    • vaniļas saldējums pasniegšanai

    Soļi

    Solis 1

    Gatavo klimpas. Katliņā uzvāra ūdeni ar šķipsnu sāls.

    Solis 2

    Bļodiņā ber miltus, sāli, pievieno olu, maisot pievieno pa daļām pienu, līdz izveidojas diezgan bieza, maķenīt staipīga mīkla. Ja vēlas, var pievienot cukuru, vaniļas cukuru, biezpienu un mannas putraimus (kā recepšu variantos).

    Solis 3

    Vārošajā sālsūdenī pamērcē karoti, ar to no mīklas atdala nelielas klimpas un laiž katliņā pa vienai. Klimpas būs gatavas pēc dažām minūtēm, kad uzpeldējušas katliņa virspusē. Ar putu karoti pārliek citā traukā, atdzesē.

    Solis 4

    Melleņu zupa. Otrā katliņā uzvāra ūdeni, pieber mellenes un cukuru un vāra, līdz ogas sāk šķīst. Tad mazā auksta ūdens daudzumā izšķīdina kartupeļu cieti un pievieno zupai. Atdzesē.

    Solis 5

    Ja klimpas jau iepriekš izvārītas, tās saliek karstā ķīselī pusstundu pirms pasniegšanas vai arī atsevišķā bļodā, no kuras katrs var tās paņemt, cik vēlas. Ja klimpas paredzēts vārīt zupā, tad, tās uzreiz liek katlā, un, kad uzpeld, saldais ir gatavs!

    Solis 6

    Pēc patikšanas zupai var pievienot laima sulu, pasniedzot iemaisīt svaigas melleņogas, gatavu saldo pārkaisīt ar laima mizu skaidiņām, tā garšu padarot izteiksmīgāku.

    Solis 7

    Ja zupu ēd ar saldējumu, to atdzesē vai nu viegli siltu, vai ilgāku laiku atstāj ledusskapī. Zupu lej lēzenos zupas šķīvjos un vidū liek apaļu saldējuma bumbu. Pasniedz nekavējoties.

    Mūsu grāmata

    Izpārdota!

    Saistītās receptes

    Rabarberu sukādes un sīrups

    Rabarberu sukādes un sīrups

    Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.

    Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

    Rabarberu deserts ar auzu kraukšķi

    Rabarberu deserts ir pirmais pavasara saldēdiens, ar kuru atklājam Latvijas dārza labumu sezonu. Kolīdz zaļās, krunkainās lapas un spēcīgie kāti izlaužas no zemes, meklējam plātsmaižu, kūku un saldēdienu receptes, dungojot dziesmu “uzminēšu, uzminēšu, ja tik tu man ļausi…”.

    Apelsīnu krēma deserts ar bezē

    Apelsīnu krēma deserts ar bezē

    Šogad ziema ar sauli mūs nelutina, svina pelēkas dienas nomaina cita citu. Līdz pavasarim vēl laiciņš jāgaida, un jāmeklē pēc kāda prieka un enerģijas avota, lai dziļā tumsas bedrē neiekristu mentāli un fiziski. Te palīgā var nākt apelsīni. Oranžās, smaržīgās bumbas, pilnas sulas un vitamīnu, skaistas kā vakara saulīte.

    Mūsu sadarbības partneri