Zivju zupa

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Zivju zupas garša var būt ļoti atšķirīga. Viena buķete būs uz ugunskura vārītai makšķernieku zupai, cita – zupai no veikalā iegādātām zivīm. Atšķirsies baltās vai sārtās zivs zupa, kādas saknes un garšvielas pievienosim, vai lietosim pienu, krējumu, vai varbūt tomātu mērci. Variantu ir daudz. Tāpat ļoti atšķirīgas var būt zivju zupas izmaksas.

Šīs receptes pamatā manas mammas izkoptā garšas buķete. Viņa bija taupīga sieva. Ja mājās bija zivis, filejas sacepa, bet no galvām, asakām un spurām vārīja zupu. Tāds buljons bija ļoti gards un piesātināts, kad atdzisa, zupa saželēja. Šodien varam iegādāties zivju zupas izlases. Tās ir salīdzinoši lētas, bet virums ir sātīgs un gards.

Mūsu bērniem šī ir viena no mīļākajām zupām, iesaukta par zombija zupu. Varat paši minēt, kāpēc. Mūsu ģimenē ir problēmas ar dzīvajām zivīm, labāk pērkam tādas, kas vairs nekust. Bet ir bijuši šermulīgi gadījumi, it īpaši ar karpām. Lai nu kā, zivju zupai būs būt mūsu ēdienkartē, jo tā ir ātri pagatavojama, lēta un ļoti garšīga.

Ja kādam rados vai draugos makšķernieki, var izmēģināt klasisko zivju zupas metodi, kad no mazajām zivtiņām kopā ar garšvielām vispirms vāra buljonu, nokāš, un zupai 10 minūtes pirms vārīšanas beigām pievieno lielāko zivju fileju gabaliņus.

Sastāvdaļas

  • Svaiga zivju zupas izlase – galva, aste, asakas un spuras.
  • 1 sīpols
  • 1 burkāns
  • 6 kartupeļi
  • Selerija – gabaliņš selerijas saknes vai pāris kātu
  • 1 krūze zaļo zirnīšu, svaigu vai saldētu (nav obligāti, pieliek, ja ir pa ķērienam)
  • Sauja diļļu ar visiem kātiem un ziediem (ziemai parasti ielieku kādu rūpīgi iesaiņotu saišķi saldētavā)
  • Sāls
  • 6-8 smaržīgo piparu graudi
  • 2 lauru lapas
  • Sauja smalcinātu zaļumu – dilles, loki, pētersīļi pēc izvēles
  • Skābs krējums pasniegšanai

Soļi

Solis 1

Zivs galvai izņem žaunas (tās var padarīt buljonu rūgtu), liek zupas izlasi katlā verdošā ūdenī kopā ar sīpolu (var nemizot, tikai noņemt atlupušās miziņas), pipariem, diļļu kātiem un ziediem, lauru lapām un seleriju. Uzvāra, noputo, vāra 30–40 minūtes. Zivs būs mīksta jau pēc piecām minūtēm, bet svarīgi, lai buljons lēni vārītos, līdz visas labās garšas un barības vielas sasūcas.

Solis 2

Nomizo burkānu un kartupeļus, sagriež kubiņos.

Solis 3

Zupu nokāš, buljonu lej atpakaļ katlā. Pievieno sagrieztās saknes un vāra mīkstas.

Solis 4

Zivi notīra, gatavai zupai pievieno gabaliņus. Pēdējos pieber zirnīšus un pavāra vēl dažas minūtes.

Solis 5

Pasniedzot pēc patikšanas pievieno zaļumus un skābo krējumu.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa

Tomātu kabaču zupa, kuru var uzvārīt no šīm divām sastāvdaļām un kāda atvilktnē aizmirsta buljona kubiņa. Recepti piedāvā mana feisbuka draudzene Zuzanna Peonija, sirsnīgs paldies par dalīšanos. Lūk, viņa raksta šādi: “Recepti atradu pirms dažiem gadiem FB arhīvā. Viss ir pavisam vienkārši!

Stragnams

Stragnams

Stragnams ir aukstā zupa kurzemnieku gaumē. Agrākos laikos to gatavoja no sālītas siļķes un visādiem pašaudzētiem dārza labumiem: dillēm, lociņiem, pētersīļiem, svaigiem un/vai sālītiem gurķiem (der arī marinēti) un no rūgušpiena, ko saimniece saraudzēja no pašu govs piena, klāt ēdot karstus, mundierī vārītus jaunos kartupelīšus.

Auksti kūpināt’ buš’ zup’

Auksti kūpināt’ buš’ zup’

Zupa no auksti kūpinātām butēm stāsta veidā manā galvā dzīvo jau daudzus gadus, par to ne reizi vien biju dzirdējusi no draudzenes Ingas. Nu beidzot zupa mūsu šķīvjos nonāca pa īstam.

Mūsu sadarbības partneri