Cūkgaļas filejas šķēles dižbrūkleņu mērcē

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

27/09/2014

20. oktobrī bijām uzaicināti Amerikas vēstniecības rīkotā izbraukumā uz dižbrūkleņu audzētavu Gundegas. Pasākums bija organizēts par godu Amerikas svētkiem Pateicības dienai. Amerikā tradicionāli šajos svētkos bez tītara cepeša galdā ceļ arī ēdienus no ogām, kuras Latvijā dēvē par lielogu dzērvenēm, bet patiesībā tās vairāk ir radinieces brūklenēm. Pateicības dienu svin, pieminot to, kā indiāņi Amerikā reiz izglābuši pirmos ieceļotājus no Eiropas. Viņi izlīdzējuši ar vietējiem pārtikas produktiem, tai skaitā dižbrūklenēm, tītaru un kukurūzu, tā paglābjot eiropiešus no bada nāves. Izrādās, Latvija dižbrūkleņu audzēšanas apjomos ieņem piekto vietu pasaulē (ASV ir pirmajā vietā). Mums kā mazai valstij tas ir liels gods un lepnums.

Dzērveņu lasītājas "Gundegās". ASV vēstniecības Latvijā pārstāve un trīs blogeres. No kreisās: Sandra Ošiņa, Linda Tellgrēna, Sharon Hudson-Dean un Krista Baumane.

Gundegās saimnieko atraktīvais, erudītais un viesmīlīgais Andris Ansis Špats. Viņa stāstītajā ir interesanti klausīties.  Var uzzināt, kā ogas audzējamas, gūt ieskatu  šķirņu dažādībā, kā ar ogām līdzēt savai veselībai, kā tās baudīt vai pagatavot. Gundegu dižbrūklenēm ar tālo Ameriku ir tieša saistība – sākotnēji stādiņi atvesti tieši no turienes. Nu jau iekoptas lielas platības, ogas pārdod gan svaigā veidā, gan kaltē un gatavo sukādes, gan ražo sulas un sīrupus. Sukādes, sulas un sīrupus ražo arī no mellenēm, rabarberiem un upenēm. Šos labumus varam nopirkt zaļajos tirdziņos. Cilvēki dižbrūklenes arī var lasīt paši, samaksājot saimniekam nelielu naudas summu.

Pie pusdienu galda Raganu ķēķī no vēstniecības dāvanā saņēmām dažas nodrukātas receptes, kurās izmantotas dižbrūklenes. Uz karstām pēdām šonedēļ izmēģinājām vienu no tām. Pati recepte ņemta no šīs saites.

Manas attiecības ar šīm milzu ogām līdz šim bija diezgan rezervētas. Iespējams, tāpēc, ka tās tiek tirgotas kā lielogu dzērvenes, bet nosaukuma dēļ bija izveidojies cits priekšstats par sagaidāmo garšu un konsistenci. Pārliecinājāmies, ka ar katru produktu kārtīgi jāiepazīstas, lai pieņemtu lēmumu, vai tas der mūsu virtuvē. Amerikā dizbrūklenes lieto gan ar gaļas ēdieniem, gan cep maizē un kūkās. Indiāņi kopš seniem laikiem ogas lieto kopā ar medu, tā padarot tās vēl labvēlīgākas veselībai.

Šeit publicētajā gaļas ēdienā dižbrūklenes garšoja tiešām lieliski. Savā ziņā līdzīgi kā mērcēs, kam pievieno vīnu, skābenā ogu sula gaļu padarīja ļoti mīkstu un sulīgu. Garšas buķete veidojās izteiksmīga, timiāns izcili draudzējās ar brūklenēm, sīpoliem un medu.

Liels paldies ASV vēstniecībai Rīgā un personiski Sharon Hudson-Dean kundzei par brīnišķīgu nedēļas iesākumu. Paldies profesoram Andrim Ansim Špatam par ekskursiju, degustācijām un gardajām dāvanām. Paldies Paulai Veidenbaumai un viņas vectēvam Leonam Kūlītim, no kura saimniecības pie mums atceļoja dāvana – skaistu dižbrūkleņu maisiņš, no kurām pagatavojām mērci.

Sveicieni Pateicības dienā latviešiem, kuri seko mūsu portālam no Amerikas. Mājas lapas statistika rāda, ka jūsu ir daudz!

Sastāvdaļas

No receptē minētā daudzuma pietiek diviem ēdājiem

 

  • ¼ tējkarotes timiāna lapiņu, svaigu vai kaltētu
  • ¼ tējkarotes sāls
  • ¼ tējkarotes maltu melno piparu
  • 4 cūkgaļas karbonādes šķēles pirksta biezumā
  • 2/3 krūzes patīkamā skābumā atšķaidītas dižbrūkleņu sulas
  • 2–3 ēdamkarotes maiga medus
  • Eļļa cepšanai
  • 1 sīpols
  • 1 krūze dižbrūkleņu, svaigu vai saldētu (saldētās pirms lietošanas atkausē)
  • Piedevas pēc izvēles

Soļi

Solis 1

Timiāna lapiņas, sāli un piparus bļodiņā samaisa. Gaļas šķēlītes no abām pusēm ieberž ar šo maisījumu.

Solis 2

Dižbrūkleņu sulu uzsilda, izkausē tajā 2,5 ēdamkarotes medus.

 Solis 3

Dižbrūklenes sagriež divās, trīs šķēlēs. Sīpolu nomizo un smalki sagriež.

Solis 4

Pannā uzkarsē eļļu, apcep gaļas šķēles no abām pusēm brūnas un pabīda pannas malā. Blakus apcep sīpolus, līdz tie kļūst caurspīdīgi un mazliet apbrūnē.

Solis 5

Gaļai pannā pārlej pusi sulas un pievieno sakapātās ogas. Maisot visu pavāra vēl minūtes piecas līdz desmit. Gaļas šķēles liek siltā traukā, pārsedz ar foliju un atstāj siltumā līdz pasniegšanai.

Solis 6

Mērcei pielej atlikušo sulu, plīts riņķim uzregulē lielāku temperatūru un vāra, līdz mērce sabiezē vēlamajā konsistencē. Pagaršo un pēc vajadzības pievieno vēl sāli, piparus vai nedaudz medus. Karsto mērci pārlej gaļas šķēlēm. Ēd ar piedevām pēc izvēles.

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Koča. Grūbu biezputra

Koča. Grūbu biezputra

10. oktobrī atzīmē Starptautisko putras dienu. Tam par godu dalīsimies ar kočas recepti. Šo gardo miežu grūbu putru mums gatavoja Edīte Krastiņa, saimniece no Rūjienas puses. Un gatavoja to īstā maizes krāsnī.

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Dārzeņi un sēnes sarkanvīnā

Ja man būtu restorāns, es šo recepti iekļautu pastāvīgajā ēdienkartē, tik laba tā ir. Iedvesmu smēlos veģetāro ēdienu pavārgrāmatā “Green Kitchen at Home: Quick and Healthy Vegetarian Food for Every Day” (David Frenkiel, Luise Vindahl, 2017) publicētā receptē “Beet bourguignon”.

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienas pīle pīlē

Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

Mūsu sadarbības partneri