Cidoniju Daikiri

Rabarberu sukādes un sīrups

Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

05/11/2017

Cidonijas atceros kopš bērnības, kad vecāki tās iestādīja dārzā kā neredzētu jaunumu. Toreiz neviens lāgā nezināja, kas izaugs no mazajiem, ērkšķainajiem krūmiņiem ar sārtajiem ziediem. Kad varējām nomēģināt pirmo ražu, garša bija kā sprādziens – kaut kas ne ar ko nesalīdzināms. Gadās, kāds saka – tās ir kā ziemeļu citrons, tomēr cidonijas ir citādākas, vēl ņiprākas un bagātīgākas ar smalkām niansēm. Tā kopš tiem laikiem rūpējamies, lai katru rudeni ledusskapī nonāk vismaz dažas burciņas ar dzeltenajām, sacukurotajām šķēlītēm.

Tā kā mums pašiem šobrīd savu cidoniju dārzā nav, priecājamies, ja kāds ar tām padalās, jo draugu un radu dārzu labumi nāk ar papildu vērtību, ja salīdzina ar pirktiem. Dabū klāt vēl to sirsnības devu, pie kuras veikalā netiek.

Šoruden saņēmām ielūgumu uz ābolu un cidoniju talku pie Līgas. Kādā rudenīgā sestdienā par spīti lietum bija sabraukuši talcinieki, lielākoties draugi no deju kolektīva. Talkas, manuprāt, mūsu tautai ir tāda vērtība, kuru būtu jāieliek Kultūras kanonā, tās ir kas vairāk nekā vienkārši darbs. Intereses pēc ieskatījos.

http://kulturaskanons.lv/?s=Talkas

http://kulturaskanons.lv/list/

Nē, nav gan. Redz, ir kapu kopšana, bet talku nav. Ir pat vēl trakāk – mūsu čaklais ieņēmumu dienests lēmis, ka talku darbība jāapliek ar nodokļiem. It kā pēc palīdzēšanas radiem vai draugiem nedrīkstot saņemt kartupeļus, ābolus vai, piemēram, cidonijas kā atlīdzību. Tad esot jādalās ar valsti. Ja tā notiekot, tad tas esot nelikumīgi. Atliek citēt Mērfiju, ka viss labais šajā dzīvē ir vai nu nelikumīgs, amorāls, vai kalorijām bagāts. Vai arī mūsu valstī kaut kas nav īsti kārtībā.

Lai nu kā, pie Līgas talka notika, lai arī lietus lija šļakstēdams. Mēs diemžēl nokavējām sākumu, tāpēc nav bilžu ar vagām un krūmiem, spaiņiem un gumijniekiem ūdenī. Bet to draudzīgās palīdzības garu, plecs pie pleca strādāšanu, lielo zupas grāpi, visvisādus līdzpaņemtos ciemakukuļu našķus, jokus, jautrību, stāstus, bērnu dauzīšanos, sulas šļakstēšanu, dalīšanos ar griešanas paņēmieniem un receptēm, rudens krēslas nolaišanos, pilnu vannu cidonijām, to visu gan piedzīvojām. Un vēl – ja vecais Hemingvejs būtu baudījis dzērienu ar rumu un cidonijām, viņš noteikti būtu dzēris tieši tādu Daikiri. Vasarā – aukstu, ar ledu, ziemā – karstu, no lielās tējas krūzes.

Paldies Tev, Līga, par to visu!

#Alkoholisks kokteilis #Alkoholisks dzēriens #Vienkrāši pagatavojams dzēriens

Sastāvdaļas

  • Cidonijas
  • Cukurs

Uz 1 tējas krūzi dzēriena

  • 2 – 3 tējkarotes cidoniju šķēlīšu ar sīrupu
  • Karsts ūdens
  • 2 ēdamkarotes baltā ruma (mazāk vai vairāk, pēc garšas)

Soļi

Solis 1

Svaigas cidonijas nomazgā, pa vienai liek uz dēlīša, ar asu nazi griež horizontāli uz pusēm – jārīkojas uzmanīgi, jo cidonijas ir ļoti cietas. Bērniem šo darbu uzticēt nevar, ir viegli sagriezties.

Solis 2

Cidonijām izņem sēkliņas, auglīšus sagriež plānās šķēlītēs (slinkajiem ir vēl viens variants – ņem virtuves kombainu un cidonijas sašķēlē ar visām sēklām – garšai nekaitē, bet sīrups būs tumšākas krāsas).

Solis 3

Lielā traukā, sākumā labāk bļodā, šķēlītes liek pamīšus ar cukuru. Trauku apklāj vai uzliek vāku un liek vēsumā atsuloties. Ik pa laikam apmaisa.

Solis 4

Kad viss cukurs izkusis, cidonijas pilda mazos trauciņos tā, lai sīrups pārklāj šķēles, un uzglabā vēsumā. Var likt arī saldētavā. Ja sīrupā ir izkusis daudz cukura, tas nesasalst īsti ciets.

Solis 5

Kad iekārojas aromātiska, karsta dzēriena, lielā tējas krūzē liek dažas karotītes cidoniju un sīrupa, pielej karstu ūdeni un dažas ēdamkarotes baltā ruma. Var arī brūno, ja baltā nav pa ķērienam. Bērniem šo nedodam! Mazajiem kārumniekiem pienākas cidoniju dzēriens bez ruma.

Solis 6

Ja šī gardā manta jūsu mājās saglabājas vēl līdz nākamajai vasarai, dzērienu var taisīt aukstu, ar ledu un gāzētu vai tīru ūdeni. Ar vai bez ruma, pēc izvēles. Lai jums smaržīgs laiks līdz nākamajai cidoniju ražai!

Mūsu grāmata

Izpārdota!

Saistītās receptes

Rabarberu sukādes un sīrups

Rabarberu sukādes un sīrups

Krāšņie rabarberu kāti Latvijas dārzos ir kā starta šāviens ziemas krājumu sezonas atklāšanai. Tie mēdz būt dažādu šķirņu – tievāki un resnāki, zaļi un sārti. Sārtie un tievie labi noderēs sukāžu un sīrupa gatavošanai.

Karstvīns un citi Ziemassvētku dzērieni

Karstvīns un citi Ziemassvētku dzērieni

Vispirms tas tevi sasniedz pa gaisu, smaržīgiem viļņiem kairinot nāsis. Un tur nāk krustnagliņas un kanēļa standziņas, un tur nāk kardamons un apelsīnu miziņas, un tur nāk smaržīgie pipari, muskatrieksts un skaistā anīsa zvaigzne. Mūsmājās Ziemassvētku smarža bez tā visa nav iedomājama.

Ķiršu uzlējums ukraiņu gaumē

Ķiršu uzlējums ukraiņu gaumē

Pirms gadiem, iedvesmota no Gata Zuntes burvīgajiem feisbuka ierakstiem rūjieniešu dialektā, kur viņš apraksta savus piedzīvojumus, gatavojot ķiršu uzlējumu, sāku meklēt receptes.

Mūsu sadarbības partneri