Cepti kartupeļi
Mārtiņdienas pīle pīlē
Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.
Ievads
Teksts: Sandra Ošiņa
Foto: Valdis Ošiņš
Ceptiem kartupeļiem varētu uzrakstīt slavinājumu vairāku sējumu apjomā. Tas ir visdemokrātiskākais ēdiens, garšo gandrīz visiem. Tos var atrast uz studentu galda, un tos pasniedz kā piedevas smalkos restorānos.
Lai cepti kartupeļi sagādātu patiesu baudu, tos jāprot izcept ar brūnu garoziņu, lai iekšpuse būtu mīksta un miltaina, bet šķēlītes – smukas un nesalūzušas. Cepšanai labāk izvēlēties kartupeļu miltainās šķirnes.

Mājās šis ēdiens ir no retajiem, kas pieejams gandrīz vienmēr, jo kartupeļi un vismaz nedaudz eļļas vai sviesta ir pieejami katrā latviešu mājā. Ja vēl ir kādas bekona šķēlītes, tas ir vēl labāk. Un ja vēl atrodas kāds sīpols un dažas olas, laime garantēta.
Ceptiem kartupeļiem dažādības pēc pirms pašām cepšanas beigām var pievienot sausu biezpienu, kas kļūs nedaudz staipīgs, līdzīgs sieram.

Vēl viens labs variants ir kartupeļi + sīpoli + tomāti + olas + sāls + pipari.
Galvenais, kartupeļus ēst uzreiz pēc cepšanas, iespējami karstus. Ja tie uz pannas atdziest, tie uzsūc liekās taukvielas.

Sastāvdaļas
- 8 vidēji kartupeļi (4 ēdājiem)
- 8 bekona šķēlītes (svaigas vai žāvētas)
- 8 olas
- pēc izvēles sīpols
- sāls
Dažādībai
- 100 – 200g sausa biezpiena
un/vai - svaigs sīpols
- tomāti
- malti melnie pipari
Pasniegšanai
- skābs krējums
Soļi
Solis 1
Kartupeļus nomazgā, nomizo, sagriež plānās šķēlītēs.
Solis 2
Bekonu sagriež plānās šķēlītēs.
Solis 3
Apcep no abām pusēm.
Solis 4
Kartupeļus pievieno bekonam, apmaisa.
Solis 5
Uzkaisa sāli. Cep, ik pēc brīža apmaisot.
Solis 6
Kartupeļi gatavi, kad kļuvuši brūni un kraukšķīgi.
Solis 7
Pēc vēlēšanās var cepot pievienot gredzenos sagrieztu sīpolu un vēl nedaudz pacept, līdz sīpoli kļūst caurspīdīgi.
Solis 8
Uzšķiļ olas, pārkaisa sāli, cep gatavas kā vēršacis, vai samaisot ar kartupeļiem.
Solis 9
Dažādības pēc pirms pašām cepšanas beigām var pievienot sausu biezpienu, kas kļūs nedaudz staipīgs, līdzīgs sieram.
Solis 10
Ēd tāpat, vai pievienojot skābu krējumu, piekožot mazsālītus vai marinētus gurķīšus, piedzerot krūzi kefīra vai rūgušpiena.
Saistītās receptes

Mārtiņdienas pīle pīlē
Mārtiņdienai, kā zināms, piestāv kāds putna cepetis. Vesela putna cepetis nav ikdienas ēdiens, to nevar tā – viens-divi-gatavs, bet svētku reizēs tas ir lielisks. Pīle ir laba, ja zoss šķiet nepārvarami monumentāla, bet vistiņa (hmm, Mārtiņu gailis) – pārāk ikdienišķi svētku galdam.

Apiņu dzinumi
Ceptus apiņu dzinumus pagājušajā gadā ieraudzīju lieliskās mikoloģes Inetas Danieles Facebook profilā. Vienmēr ir interesanti pamēģināt ko jaunu. Līdz šai dienai apiņus zinājām tikai kā alus brūvēšanai nepieciešamus augus. Palūkojos gar sētmali – jā, apiņi pašā plaukumā!

Pasta ar Boloņas mērci
Pasta ar Boloņas mērci, vai tomēr makaroni? Kā tos sauc jūsu mājās? Tik ātri un vienkārši pagatavojams, garšīgs ēdiens, noteikti izdosies arī pilnīgiem iesācējiem. Mērci var gatavot lielāku katliņu, otrā dienā tikai atliek uzvārīt svaigus makaronus. Mērci var arī sasaldēt dienām, kad nav laika gatavot.