Cepeša zupa

Gaspačo. Tomātu aukstā zupa

Gaspačo tomātu aukstā zupa plašāk pazīstama kā spāņu virtuves ēdiens (Gazpacho). Ļoti atveldzējoša karstā laikā, viegli pagatavojama, īpaši, ja visas sastāvdaļas sablendē. Bez dārzeņiem tajā tradicionāli pievieno olīveļļu un kviešu maizi, etiķi, garšvielas un zaļumus, var iemest šķīvī pāris ledus gabaliņus.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Cepeša zupu vārām, ja no iepriekšējās dienas palicis pāri cepetis. Receptes pamatu veido sastāvs, kādu to atceros no bērnības, kad zupu vārīja vecmāmiņa. Tolaik to sauca par zemnieku zupu, ja gatavoja no cepeša atlikuma, vai par nabagu zupu, ja vārīja no tā sauktajām “zupas izlasēm” – kauliņiem, kam klāt vēl palicis nedaudz gaļas. Padomju laikos gadījās dienas, kad nekādu labu gaļu nevarēja nopirkt, bija jāmāk pagatavot ko spēcinošu arī no šādiem kauliņiem. Un buljons izvārījās labu labais. Kauliņus iepriekš vajadzēja apcept uz pannas, tālāk jau rīkojās kā parasti.

Mans papildinājums šai zupas receptei ir vīns, sidrs vai ābolu sula. Bieži cepeti gatavoju lielā stikla traukā ar vāku. Apakšā salieku burkānu un seleriju saknes gabalus, apceptus sīpolus, ķiplokus, kādu lauru lapu un timiāna zariņu, virsū lieku ar sāli un melnajiem pipariem ierīvētu gaļu, reizēm papildinu to ar kādu gruzīnu garšvielu – svanu sāli vai adžiku. Pārleju to visu ar vīnu, sidru vai ābolu sulu, vāku virsū, un tad atstāju cepeškrāsnī uz 160 C grādiem stundas divas, trīs.

Cepšanās laikā izdalās suliņas, visi šķidrumi jauki savelkas un sadraudzējas. Cepetis ir sulīgs un maigs. Otrajā dienā zupas vārīšanai izmantoju sīki sagrieztu gaļu, burkānu un nokāstu mērci.

Ja šodien vārītu zupu no kauliņiem, noteikti sākumā tos apceptu kopā ar sīpolu un ķiploku daiviņām, tad pārlietu vīnu un vārītu buljonu kopā ar visu pārējo. Šajā zupā jābūt nelielam skābumam. Beigās pievienoju marinētus gurķus un krējumu, bet labi, ja pats buljons jau ir savārījies īstajā sāļi skābenajā garšā.

Sastāvdaļas

Gabals vakardienas cepeša ar mērcīti, kas izdalījusies cepšanas laikā

1 burkāns

3-5 kartupeļi

2 lauru lapas      

Pāris sauju miežu putraimu (pēc izvēles)

2 marinēti gurķi

Šķipsna sāls un maltu čili piparu

  Ja cepeša gatavošanā nebija izmantoti

  • Gabals seleriju saknes
  • 1 sīpols
  • 3 ķiploku daiviņas
  • 200-300 ml vīna (baltvīns vai ābolu vīns), sidra vai ābolu sulas pēc izvēles

  Pasniegšanai

  • Skābais krējums
  • Rudzu maize
  • Kapāti zaļumi – dilles, pētersīļi
  • Tabasko mērce pēc izvēles

  Soļi

  Solis 1

  Cepeša gaļu sagriež vēlama izmēra gabaliņos.

  Solis 2

  Ja no cepeša palikusi mērcīte, to izkāš un lej katlā, pievieno gaļas gabaliņus.

  Solis 3

  Ja no cepeša gatavošanas ir palicis burkāns, arī to sīki sagriež un liek katlā.

  Solis 4

  Ja no cepeša gatavošanas nav nekādu sakņu, var lietot arī svaigu burkānu, sīpolu un ķiploku. Tos visus nomizo, sīki sagriež un pirms gaļas pievienošanas apcep katlā maigā siltumā. Jāuzmana, lai sīpoli un ķiploki nekļūtu pārāk brūni, tad tie zupai piedos rūgtu garšu. Tad pielej 200-300 ml vīna, sidra vai ābolu sulas.

  Solis 5

  Pielej ūdeni un pieber miežu putraimus.

  Solis 6

  Nomizo kartupeļus, sagriež kubiņos un pievieno zupai. Pievieno lauru lapas, sāli un šķipsnu maltu čili piparu. Vāra vēl 5–10 minūtes.

  Solis 7

  Kamēr putraimi un saknes izvārās mīksti, marinētus gurķus sagriež garenos gabaliņos. Tos met katlā tad, kad viss ir gatavs, uzvāra un tūlīt ņem katlu nost no plīts.

  Solis 8

  Zupu pasniedz ar skābo krējumu, rudzu maizi un kapātiem zaļumiem. Kam patīk asāki ēdieni, var pēc garšas piepilināt vēl nedaudz tabasko mērces.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Gaspačo. Tomātu aukstā zupa

  Gaspačo. Tomātu aukstā zupa

  Gaspačo tomātu aukstā zupa plašāk pazīstama kā spāņu virtuves ēdiens (Gazpacho). Ļoti atveldzējoša karstā laikā, viegli pagatavojama, īpaši, ja visas sastāvdaļas sablendē. Bez dārzeņiem tajā tradicionāli pievieno olīveļļu un kviešu maizi, etiķi, garšvielas un zaļumus, var iemest šķīvī pāris ledus gabaliņus.

  Cukīni zupa ar muskatziedu

  Cukīni zupa ar muskatziedu

  Cukīni zupa ar muskatziedu ir ļoti maiga un aromātiska. Kad pagājušajā vasarā pēc senas pavārgrāmatas gatavojām receptes Zaubes savvaļas kulinārajam festivālam, starp sastāvdaļām bija minēts “mušatenblūm”, latviski – muskatzieds.

  Meža sēņu zupa

  Meža sēņu zupa

  Sēņu zupu šodien vārījām no bērzlapēm. Tās ir saaugušas tik skaistas, daždažādās krāsās, mazie podiņi vai kā saulessardziņi atvērušās cepurītes. Jā, tieši saulessardziņi, jo lietus šogad mūs pārāk nenomoka.

  Mūsu sadarbības partneri