Biezpiena, siera un jogurta kūka ar nektarīniem

Ātrā ābolkūka franču gaumē

Rudens ir laiks, kad var svinēt ābolus. Vai var būt par daudz ābolkūku recepšu? Nekādā gadījumā. Šoruden mani iedvesmoja Dainas Alužānes Facebook profilā publicēta ābolkūkas recepte, kuru viņa raksturoja kā “ķepīgu, sviestīgu un francūzīgu bez sava gala”. Izlasot sastāvdaļu sarakstu, bija skaidrs, ka recepte ir vienkārša un ātra.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Veltījums Paulai.

08/08/2015

Vasara. Nezinu, vai tur vainīgs Mērfijs vai kāds cits, bet mūsu mājās ledusskapja un augļu trauku revīzijā regulāri atrodu dažādus produktu krikšus, puspaciņu apkaltuša biezpiena, pāris karotes krēmsiera, aizmirstu jogurta glāzi, dažus pārgatavojušos un dažās vietās iebojājušos augļus, kurus kā likums neviens vairs negrib ēst. Tajās dienās bieži top šī izcilā, ātri un vienkārši pagatavojamā kūka.

Paldies Marikai Ass par Baltezera meža zemenītēm satriecošajā groziņā!

Bieži viesi man jautā pēc tās receptes. Publicējam pamatrecepti, kas labi piecieš variācijas. Ja biezpiena mazāk, lieciet vairāk jogurta vai krēmsiera. Vai otrādi. Garšos vienādiņ labi, pat ja kūkas pildījums būs nedaudz šķidrāks vai biezāks.

Recepte ir līdzīga jau iepriekš publicētajai rabarberu, zemeņu jogurta un bezē kūkai. Tomēr nedaudz atšķiras, jo klāt lieku biezpienu.

Var kūku gatavot arī bez bezē virskārtas. Tad pildījuma masai pievieno 3 olas.

 

Sastāvdaļas

Smilšu mīklas pamatnei

 • 50 g cukura
 • 100 g auksta sviesta
 • 150 g miltu
 • ~ 1 ēdamkarote piena vai krējuma
 • 1 tējkarote vaniļas cukura (var aizstāt ar gatavu smilšu mīklu ~ 300 g, ko es no sirds neieteiktu darīt)

Pildījumam

 • 1 kārba persiku, nektarīnu vai jebkura cita jogurta (aptuveni 300 g)
 • 100 – 200 g biezpiena
 • 100 – 200 g krēmsiera vai skāba krējuma
 • 100 – 150 g cukura
 • 2 ēdamkarotes ar kaudzīti kartupeļu cietes
 • 2 olas
 • 2 olu dzeltenumi
 • 2 lieli gatavi nektarīni vai persiki
 • 1 tējkarote vaniļas cukura
 • 1 laima vai citrona miza un sula

 

  Bezē kārtai

  • 2 olu baltumi
  • 100 g cukura
  • 1 tējkarote vaniļas cukura
  • Nedaudz pūdercukura pārkaisīšanai un ogas/augļi piedevās pēc izvēles
  • kūkas forma 26 cm diametrā
  • cepamais papīrs
  • ~ 300 g sausi zirņi, pupiņas vai putraimi slogam (šos var pēc tam izmantot citos ēdienos)

  Soļi

  Solis 1

  Sagatavo smilšu mīklu pamatnei: sviestu sarīvē uz rupjās rīves vai sagriež gabaliņos, ar cukuru un miltiem saberž drupačās, līdzīgās kā rupja grants.

  Solis 2

  Pienu vai krējumu pievieno sviesta, cukura un miltu maisījumam, ātri samīca mīklu. Tai jābūt mīkstai un vijīgai, ja tā ir par sausu un plaisā, iemīca vēl nedaudz piena vai krējuma. Mīklu izrullē starp divām loksnēm cepamā papīra. Ja lieto formu ar noņemamu malu, mīklu var izlīdzināt uzreiz formā. Ja lieto formu, kuras mala nav noņemama, ieklāj cepamo papīru, izlīdzinot malas pēc iespējas gludas. Formā ieklāj mīklu tā, lai veidotos groziņš. Pārklāj ar pārtikas plēvi un liek ledusskapī atpūsties uz pusstundu.

  Solis 3

  Nektarīnus vai persikus noplaucē ar vārošu ūdeni, noņem miziņu, sagriež šķēlēs.

  Solis 4

  Divu olu dzeltenumus uzmanīgi atdala no baltumiem. Olu baltumus noliek vēsumā.

  Solis 5

  Mīklu pārklāj ar cepamo papīru vai foliju, pārber sausus zirņus un liek cepties uz 180 °C temperatūrā iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī, cep  5 – 10 minūtes. Zirņus nober (uzmanīgi, karsti!), noņem papīru un vēl nedaudz pacep, lai mīkla būtu zeltaini brūna.

  Solis 6

  Pa to laiku sagatavo pildījuma masu. Norīvē laima vai citrona miziņu uz smalkās rīves. Lielā bļodā sablendē vai ar karoti izmaisa visas pildījuma sastāvdaļas, izņemot augļus, līdz masa viendabīga. To nevajag pārāk ilgi putot. Ja masā ir par daudz gaisa, kūkas virsma vairāk plaisās.

  Solis 7

  Mīklas formu pārlej ar sagatavoto masu. Liek cepties 40 minūtes līdz vienai stundai, atkarībā no kūkas biezuma.

  Solis 8

  Īsi pirms kūka beigs cepties, sagatavo olbaltumu virskārtu. Olu baltumus puto, līdz parādās vieglas putas, pamazām pa daļām pievieno cukuru, vaniļas cukuru, un turpina putot. Pārbauda konsistenci, palaikam izslēdzot mikseri un pacilājot putojamās slotiņas – masai jābūt tik biezai, lai tā veidotu smailes.

  Solis 9

  Kūku izņem no krāsns, ar karoti liek bezē masu, veidojot mazliet viļnainu virsmas faktūru.

  Solis 10

  Liek atpakaļ krāsnī uz vēl 10 minūtēm, lai bezē virsa apraujas, pēc tam temperatūru samazina līdz 110 °C temperatūrai, cep vēl 10 minūtes. Izslēdz plīti, paver plīts durtiņas un ļauj kūkai lēni atdzist. Pārkaisa ar pūdercukuru.

  Solis 11

  Pasniedz pilnībā atdzesētu. Mīkla ir trausla, ja formas mala nav noņemama, kūku izņem no formas, uzmanīgi pieturot aiz papīra, un pārliek uz šķīvja vai dēlīša sagriešanai. Ēd tāpat vai kopā ar ogām vai augļu gabaliņiem.

  Mūsu grāmata

  Izpārdota!

  Saistītās receptes

  Ātrā ābolkūka franču gaumē

  Ātrā ābolkūka franču gaumē

  Rudens ir laiks, kad var svinēt ābolus. Vai var būt par daudz ābolkūku recepšu? Nekādā gadījumā. Šoruden mani iedvesmoja Dainas Alužānes Facebook profilā publicēta ābolkūkas recepte, kuru viņa raksturoja kā “ķepīgu, sviestīgu un francūzīgu bez sava gala”. Izlasot sastāvdaļu sarakstu, bija skaidrs, ka recepte ir vienkārša un ātra.

  Tartes ar vaniļas krēmu un avenēm

  Tartes ar vaniļas krēmu un avenēm

  Šīs kūkas tapa pēc maza izbrauciena uz Igauniju. Parasti pa ceļam uz Tallinu Pērnavā iegriežamies iedzert kafiju. Nu jau tradicionāli kafejnīcā Supelsaksad, kur ir gardas kūkas un maizītes, kā arī ļoti romantisks interjers.

  Rabarberu apelsīnu kūka

  Rabarberu apelsīnu kūka

  To, ka rabarbers draudzējas ar apelsīnu, zinu kopš bērnības. Toreiz apelsīnus nemaz tā nevarēja nopirkt. Kad tāda laime gadījās, mana vecāmāte, ko ģimenē sauca par Manīti, tos mizoja plāni jo plāni, pēc tam miziņas rūpīgi izkaltēja un glabāja cieši aizskrūvētā burciņā.

  Mūsu sadarbības partneri