Ābolu pankūkas

Minhauzena nēģi

Barons Minhauzens bijis slavens un valdzinošs melis, Duntē varam apmeklēt viņa muzeju. Par Minhauzena nēģiem Vidzemē sauc ceptas reņģītes želejā ar sinepju piedevu.

Ievads

Teksts: Sandra Ošiņa

Foto: Valdis Ošiņš 

Recepte veltīta Paulai un Mārcim.

Ābolu pankūkas ir īpašas vairākas reizes gadā. Pirmo reizi tās var cept vasaras pilnbriedā, kad dārzos sāk birt “dzidrie” vai rožāboli. Otrā reize ir tad, kad ienākas “antonovkas”. Bet uz pavasara pusi ļoti labi var izlietot arī maķenīt apvītušus ābolīšus, kuri no skata vairs nav tik pievilcīgi. Pankūkām tas nekaitē. Jo āboli skābāki, jo vairāk cukura vajadzēs iejaukt mīklā. Bet īstās pankūkas var izcept tikai no skābajiem āboliem, kas cepoties kļūst mutē kūstoši un maigi.

Ja salīdzina ar parastām pankūkām, līdzīgai pankūku kaudzītei vajag mazāk miltu, olu un piena. Piena vietā droši var lietot ūdeni, kefīru vai rūgušpienu. Mīklas daudzums šķiet aizdomīgi niecīgs, bet tās galvenais uzdevums ir saturēt kopā ābolu šķēlītes.

Ābolu pārliecinošais daudzums pankūku sastāvā ļauj iztikt bez parastā papildinājuma – ievārījuma. Lieliska garšas kombinācija ir ābolu pankūkas, medus un piens. Var arī paņemt kādu skābā krējuma karoti, pārkaisīt ar cukuru un kanēli.

Īpaši jāpiemin smarža, kura pārņem virtuvi un satrauc izsalkušos ēdājus. Arī parastās pankūkas māju ietin omulīgā, siltā aromātā. Ja klāt vēl nāk āboli un kanēlis, tādam salikumam ir ļoti grūti pretoties. Un arī nevajag.

Sastāvdaļas

Mīklai

 • 150 g kviešu miltu
 • 2 olas
 • 2/3 glāzes piena vai ūdens
 • 4 ēdamkarotes vai vairāk cukura
 • Šķipsniņa sāls
 • 1 ēdamkarote malta kanēļa
 • 1 tējkarote cepamā pulvera vai dzeramās sodas
 • 4 vidēji vai 6 mazi skābas šķirnes āboli (apmēram ½ kg)
 • Augu eļļa cepšanai

  Piedevām

  • Medus un piens (tēja vai kafija)
   vai
  • skābais krējums, cukurs un malts kanēlis
   vai
  • saputots putukrējums
   vai
  • vaniļas saldējums

  Soļi

  Solis 1

  Vispirms miltus, cukuru, sāli, kanēli, cepamo pulveri vai sodu ber bļodā, iešķiļ olas.

  Solis 2

  Pienu ar putojamo slotiņu pakāpeniski iejauc masā.

  Solis 3

  Kamēr masa bieza, viegli izberzt kunkuļus, līdz mīkla kļūst viendabīga.

  Solis 4

  Gatavai mīklai jābūt vijīgai un tekošai, bet ne tik šķidrai kā plānajām pankūkām. Mīklu atstāj uzbriest.

  Solis 5

  Ābolus nomizo. Negriež, bet atstāj apaļus. Ar nazīti ābolos iegriež krustām, šķērsām. Tā var iztikt bez ābola serdes izņemšanas, šķēlītes nogriezīs visapkārt ābolam, serde paliks neskarta.

  Solis 6

  Griež plānas ābolu šķēlītes tieši mīklas bļodā. Nekavējoties iejauc gabaliņus mīklā, lai tie gaisa ietekmē nekļūtu brūni.

  Solis 7

  Kad visi āboli sagriezti, mīklu vēlreiz kārtīgi izmaisa. Ja tā šķiet par biezu, atšķaida vēl nedaudz.

  Solis 8

  Pannā lej eļļu, uzkarsē un veido apaļas pankūkas.

  Solis 9

  Cep uz vidēja karstuma, uzliekot vāku. Ja ceps uz stipra karstuma, pankūku ārpuse apdegs, pirms vēl iekšpuse būs izcepusies.

  Solis 10

  Pankūkas apcep brūnas no abām pusēm.

  Solis 11

  Pasniedz ar medu un pienu. Kam labāk tīk, var piedzert tēju vai kafiju. Bet var pankūkai uzziest skābo krējumu un pārkaisīt ar kanēli un cukuru. Svētdienā vai svētkos var klāt pasniegt sakultu putukrējumu vai vaniļas saldējumu.

  Mūsu grāmata

  Saistītās receptes

  Minhauzena nēģi

  Minhauzena nēģi

  Barons Minhauzens bijis slavens un valdzinošs melis, Duntē varam apmeklēt viņa muzeju. Par Minhauzena nēģiem Vidzemē sauc ceptas reņģītes želejā ar sinepju piedevu.

  Marinētas ceptas reņģes

  Marinētas ceptas reņģes

  Maija delikatese ir lapu reņģes. Mana vecmamma Ella Sondore, ģimenē saukta par Manīti, tās sacepa krietnu bļodu, skaistas, brūnas, ar kraukšķīgām astītēm, ko bērni parasti nočiepa, tikko reņģes noņemtas no pannas.

  Lieldienu olu krāsošana 2019

  Lieldienu olu krāsošana 2019

  Katru gadu izmēģinām kādu jaunu olu krāsošanas metodi. Beidzot, beidzot esam tikuši pie ļoti skaistiem rozā toņiem! Agrākie mēģinājumi ar bietēm vai sārtām tējām cieta pilnīgu fiasko. Lieliskie sārtie toņi iekrāsojās no veikalā pirktas granātābolu sulas.

  Mūsu sadarbības partneri